Kieł Doogtooth

reż. Giorgos Lanthimos 2009 Grecja 64 min. min.
2011 – Nominacja do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” 2011 - Nominacja Koła Londyńskich Krytyków FIlmowych w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" 2010 - Nominacja do British Independent Film Award w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" 2010 - Nagroda Krytyków Dublińskich na MFF w Dublinie 2010 - Nagroda Krytyków Dublińskich dla "Najlepszego reżysera" 2009 – Nagroda Un Certain Regard oraz Nagroda Prix de la Jeunesse dla Yorgosa Lanthimosa na MFF W Cannes 2009 - Nagroda Greckiej Akademii Filmowej dla Yorgosa Lanthimosa za „Najlepszy scenariusz”, „Najlepszą reżyserię” i „Najlepszy film fabularny” 2009 - Nagroda Kingfisher Award MFF w Lublanie 2009 - Nagroda Bronze Horse na MFF w Sztokholmie 2009 - Nagroda Specjalna Jury na FF w Sarajewie 2009 - Nagroda dla „Najlepszego filmu fabularnego” na Montréal Festival of New Cinema 2009 - Nominacja do nagrody dla "Najlepszego filmu" na FF Mar del Plata 2009 – 25. Warszawski Festiwal Filmowy (sekcja „Odkrycia”)
Każda rodzina ma swoją tajemnicę, pytanie tylko jak silnie ją skrywa.

Z pozoru idealna i szczęśliwa rodzina. Matka i ojciec mieszkają wraz z trójką nastoletnich dzieci – synem i dwoma córkami – na obrzeżach miasta, w luksusowej willi z basenem i ogrodem. Otoczona wysokim murem posiadłość jest oddzielona od reszty świata, a młodzi ludzie nie wychodzą poza jej mury. Rodzice twierdzą, że kryją się tam poważne niebezpieczeństwa, a jednym z nich jest… kot, którego można odstraszyć szczekaniem. 

Gdy wypadnie kieł, dzieci opuszczą dom. Tymczasem uczą się, bawią i uprawiają sport na terenie domu, ale język, jakim się posługują, nie przystaje do rzeczywistości. Autostrada to dla nich silny wiatr, telefon oznacza sól, zombie to z kolei mały żółty kwiatek, a morze znaczy krzesło. Latające na niebie samoloty traktują jak zabawki, a wieczorem słuchają płyt Franka Sinatry, bo rodzice twierdza, że jest ich dziadkiem. Dzieci żyją w kompletnej izolacji i nie mają kontaktu ze światem zewnętrznym. Nie korzystają z telefonu, nie oglądają telewizji, nie mają również dostępu do komputera. Wszystkie potrzeby zaspakajają w ramach domu, a raz w tygodniu ojciec przywozi ze sobą Christinę – pracownicę ochrony fabryki, w której sam pracuje, aby ta zaspokoiła seksualne potrzeby syna. Gdy jednak Christina przekazuje jednej z sióstr kasetę video z filmem "Rocky", wzbudza w niej nieufność, czy świat na pewno wygląda tak, jak twierdzą rodzice. A stąd już tylko mały krok do sprzeciwu, buntu i nieoczekiwanych w skutkach reakcji…

Inne filmy z sekcji Fabuła