Chwała dziwkom Whores' Glory

reż. Michael Glawogger 2011 Niemcy, Austria 114 min.
2011 - MFF Wenecja, Wyróżnienie Specjalne Jury Nagrody Orizzonti/Venice IFF Special Mention Jury Orizzonti, 2011 - IDFA/International Documentary Festival Amsterdam, 2011 - MFF Londyn/London IFF, 2011 - MFF Toronto/Toronto IFF, 2011 - Nominacja do Nagrody Griersona Brytyjskiego Instytutu Filmowego/ Nomination to Grierson Award
Trzy kraje, trzy języki, trzy religie świata i jedna, najstarsza, profesja – prostytucja.

Film nie posiada angielskich napisów.

Trzy kraje, trzy języki, trzy religie świata i jedna, najstarsza, profesja – prostytucja. W Tajlandii prostytutki czekają na klientów za szklanymi weneckimi lustrami, w których zalotnie przeglądają się, nie widząc, kto je ogląda. Mizdrzą się, jakby brały udział w konkursie na miss prostytutek. W Bangladeszu mężczyźni udają się do brudnych slumsów, gdzie tanie kobiety lekkich obyczajów realizują ich seksualne marzenia. Z kolei w Meksyku prostytutki modlą się do Świętej Pani. W świecie, w którym intymne życie człowieka stało się łatwo dostępnym towarem, prostytutki doświadczają wszystkiego, co może wydarzyć się między kobietą a mężczyzną. Biorą za to pieniądze, ale w ich życiu, zamiast fortuny, pojawiają się tylko nowe, nic nieznaczące ludzkie historie.

„Chwała dziwkom”, to trzecia część filmowej trylogii Michaela Glawoggera, poświęcona globalizacji oraz relacji człowieka i środowiska, w którym przyszło mu żyć. Film zachwyca poziomem i jakością zdjęć, pięknymi, przepełnionymi emocjami obrazami, jak również nastrojową, kontemplacyjną ścieżką dźwiękową, zawierającą utwory w wykonaniu m.in. PJ Harvey i CocoRosie.

Glawogger w sposób werystyczny portretuje życie prostytutek, jak również przedstawia ich stosunek do wykonywanego zawodu, konfrontując wypowiedzi kobiet i odwiedzających ich klientów. Film przypomina dokumentalny esej. Pozbawiony jest taniej moralistyki, a zamiast łatwo wartościujących ocen, Glawogger po raz kolejny podsuwa nam własne spostrzeżenia na temat wpływu, jaki wywierają na świat komercjalizacja i globalizacja.

Inne filmy z sekcji Hity festiwali

Inne filmy z tagiem psychologia