Raj: miłość Paradies: Liebe

reż. Ulrich Seidl 2012 Austria 120 min.
2012 - Nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii "Najlepsza europejska aktorka roku" 2012 - MFF Cannes 2012 - T-Mobile Nowe Horyzonty
Pierwsza część filmowej trylogii o cnotach chrześcijańskich (miłość, wiara, nadzieja) Ulricha Seidla.

Tytułowy raj" to okolice nadmorskich kurortów w Kenii, gdzie Europejki w średnim wieku (tzw. sugar mamas") udają się na poszukiwanie beach boysów", czyli młodych Afrykańczyków, którzy za pieniądze spełniają ich seksualne fantazje. Dla osamotnionej Teresy, matki dojrzewającej nastoletniej córki, to wymarzone miejsce na huczne spędzenie pięćdziesiątych urodzin. Decyzję podejmuje bez wahania. Zostawia pod opieką córkę i jedzie na wakacje do kenijskiego kurortu z nadzieją na znalezienie miłości i przeżycie seksualnej historii swojego życia.

Rzeczywistość okazuje się jednak daleka od rajskiego ideału. Wędrując od plaży do plaży z nadzieją na znalezienie prawdziwego uczucia, zmieniając kolejnych ciemnoskórych kochanków, przeżywa jedno rozczarowanie za drugim. Tracąc wrażliwość i stopniowo pozbywając się złudzeń dochodzi do gorzkiego wniosku – na kenijskich plażach miłość nie jest wcale wymarzonym rajem, lecz płatną transakcją, która staje się zakamuflowaną formą prostytucji. 

Raj: miłość" to pierwsza część filmowej trylogii uznanego austriackiego reżysera Ulricha Seidla (twórcy m.in. Import/Export" i Upałów" – Nagroda Specjalna na MFF w Wenecji 2001), którą scala tytuł Raj". Pierwotnie stanowić ona miała jedną całość, ale ostatecznie reżyser zdecydował się na podzielenie wielogodzinnej fabuły na trzy części, których tytuły (Miłość", Wiara", Nadzieja") pochodzą od tytułu sztuki z 1932 roku Wiara, nadzieja, miłość" (Glaube, Liebe, Hoffnung") austriackiego pisarza Ödöna von Horvátha, jednego z ulubionych pisarzy Seidla.

Autorem zdjęć do filmu (wspólnie z Edem Lachmanem) jest Wolfgang Thaler.

Inne filmy z sekcji Fabuła

Inne filmy z tagiem Afryka