16 wschodów słońca dziennie 16 Sunrises

reż. Pierre-Emmanuel Le Goff 2019 Francja 118 min.
2019 – CPH:DOX: światowa premiera , Doc Corner: film zamknięcia
W listopadzie 2016 roku francuski astronauta Thomas Pesquet wyruszył w swoją pierwszą misję w kosmos. Żyjąc na stacji kosmicznej, każdego dnia oglądał 16 wschodów słońca.

Thomas Pesquet spędził sześć miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w stanie nieważkości, na orbicie około 450 kilometrów od Ziemi, wraz z międzynarodowym zespołem i „Małym Księciem” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Żyjąc na stacji kosmicznej, każdego dnia oglądał 16 wschodów słońca, obserwując tym samym ewolucję Ziemi. Miał szansę doświadczyć obrazów spektakularnych burz, zjawisk kosmicznych i życia bez grawitacji, a przede wszystkim nowej perspektywy naszej planety i jej miejsca we wszechświecie. 

W tym czasie między astronautą a wizjonerskim dziełem Saint-Exupéry’ego zaczął się toczyć poetycki dialog. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to ogólnoświatowy, częściowo utopijny, projekt, zarówno w teorii, jak i w praktyce, z udziałem wszystkich krajów świata. Czy ludzkość może działać z taką samą harmonią, jak kraje współpracujące przy zarządzaniu tą stacją? Wizualna strona filmu zachwyca, a sceny startu i lądowania misji, podobnie jak ujęcia Ziemi z kosmosu, zapierają dech w piersiach. 

Inne filmy z tagiem technologia