David chce odlecieć David Wants to Fly

reż. David Siveking 2010 Niemcy, Austria, Szwajcaria 96 min.
Ta sekta uwiodła Beatlesów, Mię Farrow, Davida Lyncha...

Film nie posiada angielskich napisów.

Hinduski guru - Maharishi Mahesh Yogi stał się legendą za życia. Stworzył formułę medytacji transcendentalnej, którą obdarowywał najbardziej prominentne osobistości świata. Inicjował gwiazdy: zespół The Beatles, Mię Farrow i Clinta Eastwooda. Potrafił rozmawiać z ludźmi i zdobywać ich zaufanie. Przez kilka dziesięcioleci stworzył bajecznie bogatą organizację, liczącą 6 milionów wyznawców. Mówił, że najbardziej zależy mu na utrzymaniu światowego pokoju. „To było jak poznać Jezusa” – wspomina jedna z kochanek guru, dziś zajmująca się leczeniem i szamanizmem.

David, młody niemiecki filmowiec, odkrywa, że jego idol - reżyser David Lynch, praktykuje medytację Maharishiego i wierzy, że jest ona drogą do spełnienia. Zapatrzony w mistrza filmowiec spotyka się z reżyserem, uważnie wsłuchuje się w jego słowa, uiszcza dwa tysiące euro wpisowego i rozpoczyna przygodę z medytacją transcendentalną. Śmierć guru uruchamia problemy, a także walkę o sukcesję i rozłamy wewnątrz ruchu. Władze nie życzą sobie tak niewygodnego świadka jakim jest ekipa filmowa. David nabiera więc podejrzeń. Krok po kroku, stara się dociec prawdy o organizacji. Wędruje do kilku ośrodków TM, rozmawia z renegatami, podąża do świątyni, w której pobierał nauki Maharishi.

Główną osią filmu Sievekinga jest odkrywanie prawdy o organizacji TM oraz o naturze sekty jako takiej. Mimo ograniczeń, groźby procesu i zawirowań w życiu osobistym, autor potrafi być niewygodnym detektywem. Nie zapomina również o swojej pierwszej intencji: potrzebie odnalezienia życiowego sensu. Dzięki temu zachowuje dystans, autoironię i czujność, a jego dokument staje się błyskotliwie opowiedzianą osobistą historią.

Inne filmy z sekcji Muza i wena

Inne filmy z tagiem religie