Dzieciństwo wodza The Childhood of a Leader

reż. Brady Corbet 2015 Wielka Brytania, Węgry, Francja 116 min.
Mrożąca krew w żyłach baśń o początkach faszyzmu.

Dramat fantastyczno-historyczny opowiada historię chłopca przebywającego w podparyskiej wsi tuż po I wojnie światowej (debiutujący Tom Sweet). Ojciec dziecka jest wysłannikiem amerykańskiego rządu Woodrowa Wilsona (Liam Cunningham, "Gra o tron") i bierze udział w pracach nad Traktatem Wersalskim. Matka (Bérénice Bejo, "Artysta") to sfrustrowana kosmopolitka i konserwatywna protestantka w jednej osobie. Uwagę chłopcu poświęca jedynie guwernantka, grana przez Stacy Martin ("Nimfomanka"). Wysokie IQ podszeptuje mu coraz bardziej radykalne formy buntu... Obserwujemy narodziny tytułowego wodza. W filmie występuje Robert Pattinson, który gra dwie role: przyjaciela domu, a następnie dorosłego dyktatora.

Scenariusz "Dzieciństwa wodza", który Brady Corbet napisał wraz ze swoją partnerką Moną Fastvold, jest luźno oparty na noweli Jean-Paula Sartre’a o tym samym tytule oraz na powieści "Mag" Johna Fowlesa. Scenografia i dbałość o szczegóły przywołuje klimat arcydzieła Stanleya Kubricka "Barry Lyndon". Całości dopełnia ścieżka dźwiękowa wirtuoza muzyki współczesnej Scotta Walkera.

To epickie dzieło o początkach XX-wiecznego autorytaryzmu nagrodzono podczas 72. MFF w Wenecji w kategoriach Najlepszy Reżyser i Najlepszy Debiut Fabularny.

Inne filmy z sekcji Fabuła

Inne filmy z tagiem fabuła