Kłamcy klimatyczni The Campaing Against the Climate

reż. Mads Ellesøe 2020 Dania, Belgia, Norwegia, Szwajcaria, Finlandia 53 min.
Ten film to opowieść o tym, jak mała grupka mężczyzn na zawsze wpłynęła na przyszłość ludzkości. I jak nadal to bezkarnie robi.

Gdy w 1988 roku James Hansen, naukowiec NASA, po raz pierwszy użył sformułowania „efekt cieplarniany”, wydawało się, że nastąpi przełom i ludzkość zacznie naprawiać błędy popełnione w przeszłości. Niestety, podczas kolejnych 30 lat niewiele zrobiono – wręcz przeciwnie, emisje szkodliwych gazów tylko rosły, powodując katastrofy „naturalne”, co coraz częściej skutkowało klęskami żywiołowymi. Dlaczego tak się stało? Jednymi z pierwszych instytucji, które uświadomiły sobie istnienie globalnego ocieplenia, były bowiem koncerny naftowe, które rozwinęły działania negujące fakty głoszone przez naukowców.

Tytułowi „kłamcy klimatyczni” to opłacani przez koncerny rzecznicy (a może raczej „krzykacze”), którzy pojawiają się często w mediach i propagują fake newsy. Film ukazuje śledztwo przeprowadzone przez duńskiego reżysera, który ujawnia jak ten teatr naprawdę wygląda i kto za tym wszystkim stoi. Obserwujemy jak z koncernów usunięto pracujących tam wcześniej autentycznych naukowców, a na ich miejsce zatrudniono tych samych ludzi, którzy w poprzednich latach z powodzeniem pomogli przemysłowi tytoniowemu zasiać w ludziach wątpliwości co do tego, czy palenie jest rzeczywiście szkodliwe dla zdrowia. W filmie widzimy również jak koncerny naftowe pozycjonujące się jako „pro-ekologiczne” postępują dokładnie odwrotnie - niemal 95% środków zainwestowanych w nową energię idzie bowiem na wydobywanie większej ilości paliw kopalnych, podsycając jeszcze bardziej globalne ocieplenie.

Inne filmy z tagiem ekologia