Razem z VOGUE Polska zapraszamy do oglądania filmów ze specjalnej kolekcji „Ikony mody”. Poznajcie bliżej kultowych projektantów, których kreacje od lat szokują, zachwycają i wyznaczają trendy. Do filmów można wykupić jednorazowy dostęp w cenie 9,50 zł lub zakupić karnet na kilka filmów!

Partner kolekcji:

WESTWOOD: PUNKÓWA, IKONA, AKTYWISTKA, reż. Lorna Tucker

Była niekwestionowaną punkową królową brytyjskiej mody i wymyśliła anarchistyczne stroje Sex Pistols w latach 70. XX wieku. Angielska projektantka mody i biznesmenka Dame Vivienne Westwood od 40 lat na nowo definiuje brytyjską modę i jest odpowiedzialna za stworzenie wielu głośnych i wyrafinowanych stylizacji naszych czasów. Artystka awangardowa i bezkompromisowa, dla której ubrania są czymś więcej niż tylko stylem, a dzięki działaniom na rzecz eko-aktywizmu po 40 latach pozostaje nadal w czołówce modowej branży. Film jest portretem tej nietuzinkowej osobowości. To podróż od jej dzieciństwa w powojennym Derbyshire do kariery w Paryżu i Mediolanie. Poznajemy niezwykłą historię jej życia, mody, aktywizmu i znaczenia kulturowego, a także walki o utrzymanie integralności marki, jej zasad i dziedzictwa.

DOM PIERRE'A CARDINA, reż. P. David Ebersole, Todd Hughes

Pierre Cardin – przedsiębiorca, współpracownik Christiana Diora, wielki koneser mody, który na zawsze zmienił styl ubierania się kobiet, uwalniając je od terroru ściskanej gorsetem talii. Wprowadził w modzie nowe kształty, struktury i kolory. Przywrócił zainteresowanie Chinami. Marki, takie jak: Louis Vuitton, Dior czy Saint Laurent zawdzięczają mu swoje istnienie. Zdemokratyzował modę – a w dodatku potrafił na tym zarobić. W filmie obserwujemy modowego mentora w kilku, nieznanych dotąd, odsłonach. Śledzimy jego karierę: od pierwszych kroków stawianych w 1945 roku w Paryżu, gdzie zaprojektował wykwintne kostiumy do „Pięknej i bestii” Jeana Cocteau, poprzez prowadzenie pracowni Christiana Diora, na własnym, założonym w 1950 roku, domu mody kończąc. Projektanta pożegnaliśmy pod koniec zeszłego roku zmarł w grudniu w wieku 98 lat.

JEAN PAUL GAULTIER. SZYK I KRZYK, reż. Yann L’Hénoret

Jean Paul Gaultier to ekscentryczny projektant, który w branży nazywany bywa „enfant terrible” paryskiego świata mody. Jego oryginalny charakter i zamiłowanie do łamania konwenansów powodują, że kojarzony jest z bezkompromisowością i ekstrawagancją. Ten niezwykły wizjoner znany jest z uderzających i wywrotowych kreacji. Gaultier opowiada o swoim życiu, a najważniejsze etapy jego biografii ukazane zostały w teatralnym show, którego on sam jest autorem, w legendarnej sali Folies Bergère. Poznajemy postać kultowego projektanta, jak również najlepszą francuską modę w jej niepowtarzalnym i rozpoznawalnym stylu. Zanurzamy się w ekscentryczny, często prowokacyjny świat Gaultiera, obserwując w jaki sposób pracuje i zbiera inspiracje. Opowiada on o swoich doświadczeniach z Pierre'em Cardinem i Jeanem Patou oraz składa hołd osobom, które na niego wpłynęły, w tym Josephine Baker.