#PiątekzPrzekrojem to relizowany we współpracy z Kwartalnikiem Przekrój cykl, w którym prezentujemy najciekawsze teksty publicystyczne nawiązujące do dostępnych na naszej platformie filmów.

Tematem przewodnim tej odsłony naszego cyklu jest Afryka – kontynent postrzegany stereotypowo, czy to jako wyniszczony wojnami, biedny i zacofany, czy jako bezkresna przestrzeń zamieszkana przez szczęśliwych, choć ubogich ludzi. W przeprowadzonym przez Dariusza Kuźmę wywiadzie „Pożegnanie z Afryką" Paulina Zając tłumaczy, jak dalekie rzeczywistości są te dwa obrazy i dlaczego błędne jest mówienie o jednej Afryce.

Filmowo do Afryki zabierze Was za to Urlich Seidl. W Safari w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i ze swoistym dystansem – reżyser przygląda się europejskim turystom, którzy pragnąc przeżyć „dziką” przygodę na Czarnym Lądzie przyjeżdzają do afrykańskich rezerwatów na polowania. Seidl zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków, pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą.