Już 21 maja startuje wydarzenie online Filmowy maj, które potrwa do 25 maja. W ramach wydarzenia prezentujemy nową odsłonę serwisu VoD.MDAG.pl, czemu będą towarzyszyły spotkania z niezwykłymi gośćmi, kolekcje stworzone przez ważne postaci polskiego świata kultury i sztuki oraz kilkanaście nowych tytułów w serwisie. Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na profilu Millennium Docs Against Gravity na Facebooku!

Do serwisu VoD.MDAG.pl powraca jego największy hit - film Kret w Korei" Madsa Brüggera. Tym razem naczelny skandalista kina dokumentalnego odsłania kulisy brudnych interesów Korei Północnej dzięki pomocy… duńskiego kucharza, który na co dzień jest przykładnym ojcem. To jeden z najbardziej szokujących i trzymających w napięciu filmów ostatnich lat. Nowością w serwisie jest poprzedni film Brüggera - Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?. Razem z dostępnym wcześniej Ambasadorem" tworzą zestaw trzech filmów, w których duński reżyser odkrywa z naturalnym dla siebie dystansem i poczuciem humoru bardzo ciemne strony współczesnej polityki.

Wśród nowości znalazły się pasjonujące opowieści o ludziach świata sztuki Truman Capote. Wysłuchane modlitwyZamknij się i graj na pianinie oraz Spróbujmy skoczyć do studni. W pierwszym możemy usłyszeć niepublikowany wcześniej wywiad z Capotem oraz posłuchać ludzi, którzy znają prawdę, którą pisarz zręcznie ukrywał przed ludźmi, tworząc swoją legendę. „Zamknij się i graj na pianinie” to z kolei wyprawa do szalonego świata muzyki Chilly Gonzalesa. W filmie można poczuć jego niesamowitą zdolność łamania zasad i tworzenia niezależnej sztuki. Spojrzeniem na proces twórczy wybitnego polskiego reżysera Krystiana Lupy jest film Piotra Stasika i Doroty Wardęszkiewicz - „Spróbujmy skoczyć do studni”. Trudno po tym filmie nie zadać sobie pytania, na ile może pozwolić sobie reżyser i ile powinni znieść aktorzy oraz aktorki, żeby odnieść artystyczny sukces?

Nie brak także akcentu ekologicznego. W filmie Więcej niż miód" reżyser Markus Imhoof podróżuje po całym świecie, żeby pokazać naturalne miejsca życia pszczół, które są niezbędne do zachowania równowagi w środowisku. Niestety ich przetrwanie jest zagrożone przez działalność człowieka.

O dyskryminacji, ciemnych kartach historii oraz współczesnej walce o równość opowiadają trzy inne filmy - Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu", Czas Hitlera" część 2 oraz Wielebny W.". Pierwszy z nich wyreżyserował dobrze znany publiczności festiwalu Millennium Docs Against Gravity Roberto Minervini. To opowieść o protestach z 2017 roku w Nowym Orleanie, kiedy czarni Amerykanie wyszli na ulice, żeby pokazać swoją solidarność po serii brutalnych zabójstw. Minervini doskonale pokazuje też ich codzienność i ogromny problem rasizmu, który nadal niszczy amerykańskie społeczeństwo. W serwisie pojawiła się także druga część monumentalnego filmu Czas Hitlera", który opowiada o życiu jednego z najokrutniejszych dyktatorów w historii. O równie mrocznej postaci opowiada film „Wielebny W.”. Wielebny Wirathu to wpływowa postać i szanowany mnich z Birmy, od lat znany z rozpowszechnia antymuzułmańskiej retoryki nienawiści i podżegania do etnicznych czystek. Jego działania zebrały krwawe żniwo.

Nowościami w serwisie są także dwa tytuły opowiadające o konflikcie izraelsko- palestyńskim: 5 rozbitych kamer" oraz Zakazane głosy".

Filmem zamknięcia Filmowego maja będzie „Zbawiciel na sprzedaż” ("The Saviour for Sale”), reż. Antoine Vitkine, opowiadający o sprzedanym w 2017 roku za rekordową sumę 450 milionów dolarów obrazie przypisywanym Leonardo da Vinci. Okazuje się jednak, że jeden z największych malarzy w historii mógł nie mieć nic wspólnego z jego powstaniem! To największy skandal na współczesnym rynku sztuki. Film będzie miał swoją polską premierę na VoD.MDAG.pl we wtorek 25 maja.

Harmonogram wydarzeń towarzyszących - rozmowy będą odbywały się na fanpageu Millennium Docs Against Gravity:

Piątek, 21 maja

17:00 - Czy aktor powinien kochać kino? Rozmowa kinofilska z aktorem Bartoszem Bielenią o miłości do filmów dokumentalnych i nie tylko. Bartosz Bielenia jest autorem jednej z kolekcji w nowym serwisie VoD.MDAG.pl. Rozmowę poprowadzi Mateusz Góra z działu PR festiwalu.

18:00 - Czy istnieje szansa na zakończenie konfliktu izraelsko-palestyńskiego? Agnieszka Lichnerowicz z TOK FM rozmawia z Pawłem Smoleńskim i dr Patrycją Sasnal wokół filmów 5 rozbitych kamer" i Zakazane głosy".

Sobota, 22 maja

18:00 - Czy miliarderzy uratują świat? Rozmowa Jakuba Majmurka z Dominiką Gmerek-Pęczek o filmie Soros", pokazującym sylwetkę jednego z najbardziej kontrowersyjnych miliarderów - George'a Sorosa! Partnerem wydarzenia jest Krytyka Polityczna.

Niedziela, 23 maja

18:00 - Czy kino dokumentalne ma wpływ na rzeczywistość? O mocy sprawczej filmów porozmawiają Dyrektor Konkursu Polskiego MDAG Wojciech Diduszko oraz reżyser Paweł Łoziński, który jest także autorem kolekcji na VoD.MDAG.pl!

Poniedziałek, 24 maja

18:00 - Czym jest wolność religijna i dlaczego jej potrzebujemy? Agata Diduszko-Zyglewska rozmawia z prof. Stanisławem Obirkiem i przedstawicielem polskiej odnogi Global Order of Satan (Świątynia Szatana) wokół filmów Ave Satan?" i Jak Bóg Szukał Karela".

Wtorek, 25 maja

18:00 - Najskuteczniejsze z mediów? Spotkanie Julii Niemiec z działu PR festiwalu z dziennikarzem Eliotem Higginsem - założycielem pierwszego w historii obywatelskiego serwisu śledczego Bellingcat wokół filmu Bellingcat: prawda w czasach postprawdy".