22 kwietnia ogłoszono pełną listę nominacji do 23. Polskich Nagród Filmowych. Wśród filmów z szansą na ORŁA 2021 znalazły się trzy tytuły dostępne na VoD.MDAG.pl. O nagrodę w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny powalczą ŚCIANA CIENI w reżyserii Elizy Kubarskiej oraz WIELORYB Z LORINO w reżyserii Macieja Cuske. W kategorii Najlepszy Montaż za film Z WNĘTRZA nominację otrzymał Cezary Grzesiuk. Gratulujemy wszystkim nominowanym i zachęcamy do oglądania! Do filmów można wykupić jednorazowy dostęp w cenie 9,50 zł lub zakupić karnet na kilka filmów!

ŚCIANA CIENI, reż. Eliza Kubarska

Film opowiada o wyprawie na Kumbhakarnę z perspektywy Szerpów, którzy mieszkają w wiosce u podnóża Himalajów. W zachodnim świecie góra znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań, o jakim wie współczesny alpinizm. Akcja filmu rozpoczyna się w wiosce Kambachen (4 000 metrów n.p.m.), gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie. Pewnego dnia ojciec rodziny dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało złamanie tabu i narażenie się na gniew bogów. Ale ta wyprawa to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację jego syna - Dawy. Film był hitem zeszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity i zdobył Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego.

WIELORYB Z LORINO, reż. Maciej Cuske

Położona na skraju Syberii Czukotka to miejsce, gdzie mroźna zima trwa dziesięć miesięcy, a przetrwać potrafią tylko najsilniejsi. Od wieków żyje tam jedno z najstarszych syberyjskich plemion, którego zwyczaje, kultura i bliskość z naturą zostały brutalnie zburzone przez sowiecki reżim. Po upadku ZSRR Czukczowie walczą o przetrwanie, a jednym z ostatnich źródeł życia są dla nich polowania na wieloryby. Jednak dalszy los tej tradycji również jest niepewny.

Film otrzymał na festiwalu Millennium Docs Against Gravity Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim!

Z WNĘTRZA, reż. Cezary Grzesiuk, Kystian Kamiński, Tomasz Szwan

Zdzisław Beksiński (1929-2005) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Jego surrealistyczne, wizyjne malarstwo, po dziś dzień budzi szerokie zainteresowanie wśród odbiorców i pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. W latach 1987-1997 Beksiński dokumentował kamerą życie rodzinne i proces powstawania swoich obrazów.

Film w całości składa się z materiałów wideo zrealizowanych przez samego mistrza i jego najbliższych. Ten unikatowy intymny dziennik jest zarazem kroniką przemian społecznych w Polsce, upadku komunizmu i pierwszych lat demokracji. Twórcy filmu starają się pozostać obiektywnymi kronikarzami około 300 godzin materiału wideo, jaki pozostawił po sobie Beksiński. „Z wnętrza” jest swoistą ostatnią pracą Mistrza – próbą zmierzenia się z nieubłaganie upływającym czasem.