Tarkowski, Forman, Hitchcock, Truffaut, Kubrick, Tarantino - to nie tylko wielkie nazwiska światowego kina, ale również bohaterowie fascynujących filmów dokumentalnych dostępnych w sekcji Cinéma, mon amour. Na VOD.MDAG.PL możecie lepiej poznać tych wybitnych reżyserów i dowiedzieć się więcej o ich twórczości. Do filmów można wykupić jednorazowy dostęp w cenie 9,50 zł lub zakupić karnet na kilka filmów!
Andriej Tarkowski. W świątyni kina, reż. Andrey A. Tarkovsky
Kultowy rosyjski reżyser Andriej Tarkowski pozostawił po sobie osiem filmów uważanych za arcydzieła światowego kina. Zainteresowanie jego spuścizną rośnie wśród kolejnego pokolenia widzów, którzy chcą lepiej zrozumieć przekaz tych wyjątkowych filmów. Ta dokumentalna opowieść o życiu i twórczości Tarkowskiego wyszła spod ręki jego syna. Wybitny twórca sam przedstawia tu historię swojego życia, dzieli się wspomnieniami, poglądem na sztukę i refleksją na temat losu artysty i sensu ludzkiej egzystencji. Tarkowski opowiada o rozróżnieniu między kinem a innymi formami sztuki, pracy z aktorami, a także o artystach, których podziwiał, takich jak Szekspir, Bach, Tołstoj.
Forman vs. Forman, reż. Helena Třeštíková, Jakub Hejna
„Amadeusz”, „Lot na kukułczym gniazdem” czy „Hair” sprawiły, że Miloša Formana pokochali widzowie na całym świecie. Zanim jednak reżyser wyjechał do USA i zdobył 13 Oscarów (na 31 nominacji), w rodzimej Czechosłowacji zrobił filmy, które stały się klasykami europejskiego kina jak „Miłość blondynki” czy „Czarny Piotruś”. Archiwalne materiały – przeważnie wywiady z Formanem (zmarłym w 2018 roku) – nie ukazują jego życia w wyłącznie pozytywnym świetle. To wielowymiarowy, szczery portret nie tylko wielkiego artysty, ale przede wszystkim wyjątkowego człowieka.
Hitchcock/Truffaut, reż. Kent Jones
Film jest historią realizacji wywiadu rzeki – przeprowadzonej przez osiem dni rozmowy między wielkimi reżyserami, których na pierwszy rzut oka, poza pasją do kina, nic nie łączy. Z jednej strony dystyngowany człowiek-legenda: Alfred Hitchcock, uznawany wówczas za najsprawniejszego rzemieślnika w historii kina, z drugiej młody gniewny: znajdujący się u progu kariery Francois Truffaut, wywrotowiec, rzecznik kina autorskiego, współtwórca Francuskiej Nowej Fali. Autorzy filmu, korzystając ze wspaniałych materiałów archiwalnych, wzbogacają historię wypowiedziami twórców współczesnego kina: Martina Scorsese, Oliviera Assayasa, Petera Bogdanovicha, Wesa Andersona, Kiyoshi Kurosawy i wielu innych, opowiadają historię spotkania dwóch pozornie przeciwstawnych żywiołów.
Zapis spotkania Truffauta z Hitchcockiem, to prawdziwa uczta dla kinomanów, swoisty podręcznik myślenia o i pojmowania kina. To film o historii powstania biblii kinomanów, wydanej po raz pierwszy w 1966 roku, kształtującej kilka pokoleń twórców i miłośników X Muzy. Ale przede wszystkim film oddaje sprawiedliwość wielkiemu Alfredowi Hitchcockowi: twórcy, który udowodnił, że nawet najbardziej dopasowany klucz do serca widzów, otwiera je dopiero w rękach prawdziwego artysty.
Kubrick o Kubricku, reż. Grégory Monro
Choć Stanley Kubrick był jednym z największych reżyserów w historii kina, rzadko kiedy sam publicznie zabierał głos. Udzielił zaledwie kilkunastu wywiadów; mówiło się o nim, że nie lubił tłumaczyć swoich filmów, nie przepadał za mediami… W ciągu dwudziestu lat po jego śmierci w 1999 r. powstały biografie, filmy dokumentalne i wystawy poświęcone jego karierze i analizie filmów. Wypowiadali się o nim rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Ale aż do teraz nie usłyszeliśmy tych historii z ust samego Kubricka, który dla szerokiej publiczności nadal pozostaje reżyserem-tajemnicą.
Tarantino: bękart kina, reż. Tara Wood
Quentin Tarantino to jeden z najbardziej znanych, kontrowersyjnych i wpływowych reżyserów. Jest marką samą w sobie, a każdy jego film budzi zainteresowanie krytyków i widzów. Jest samoukiem. Z chłopaka pracującego w wypożyczalni kaset wideo stał się jedną z najważniejszych postaci współczesnego kina. Czerpie inspirację z wielu filmów i gatunków, które następnie przerabia i interpretuje na nowo. W filmie Tary Wood poznajemy biografię i twórczość Tarantino, począwszy od jego pracy w wypożyczalni, poprzez wkroczenie do świata kina w roli scenarzysty, aż do zyskania miana jednego z najbardziej utalentowanych reżyserów.