Około 33 proc. naszego jedzenia jest zależna od pracy pszczół i innych zapylaczy. Żeby przekonać się jak ważna jest ich praca, Michał Bachowski postanowił przez tydzień jeść tylko produkty, których nie zawdzięczamy tym pożytecznym owadom.

Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza i pestycydy sprawiają, że pszczół jest coraz mniej. Dodatkowo gnębi je warroza, czyli choroba, która w ciągu zaledwie dwóch lat potrafi zabić całą pszczelą rodzinę liczącą 50 tys. owadów. W efekcie, w samej Polsce, spośród 470 gatunków pszczół, które żyją w naszym kraju, niemal połowa jest zagrożona wyginięciem. Tymczasem praca tych owadów ma ogromne znaczenie dla naszej gospodarki, choć nie zawsze to widać.

Jeśli jesteście ciekawi, jak przebiegał ten eksperyment, zachęcamy do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez Noizz.

Aby lepiej zrozumieć, jak istotnym ogniwem ziemskiego ekosystemu są pszczoły, polecamy również dostępny na VOD.MDAG.PL film Więcej niż miód. W filmie poznajemy pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci. Pomimo wieloletnich badań, dokładny powód tego zjawiska nie jest znany i stanowi przedmiot spekulacji. Być może jest to skutek zanieczyszczenia środowiska, stosowania pestycydów, antybiotyków, niedożywienia, chorób bakteryjnych i pasożytniczych, przepracowania pszczół lub wszystkiego naraz. Reżyser stara się pokazać międzynarodowy zasięg tego zjawiska, dokumentując przebieg, jaki ma ono w różnych częściach świata.

WIĘCEJ NIŻ MIÓD, REŻ. Markus Imhoof

NA ŻYWO to nowa, stała sekcja VOD.MDAG.PL, w której prezentujemy najciekawsze, dotyczące aktualnych wydarzeń materiały zaprzyjaźnionych redakcji oraz polecamy związane z opisywanymi problemami filmy z naszego katalogu.