- Jesteśmy w obliczu zmiany klimatycznej, która dotyka kolejne państwa. Na to się nakłada zagospodarowanie terenu. W Niemczech wszystkie rzeki były uregulowane, ujarzmione, wsadzone w taki "gorset", który sprawia, że jak już woda wystąpi, to powoduje takie straty, z jakimi mamy dziś do czynienia - mówił w TOK FM hydrolog prof. Paweł Rowiński.

Więcej dowiesz się z informacji TOK FM.

W wyniku zmian klimatu zalaniem zagrożone są nie tylko liczne miejscowości, ale i całe państwa - położone na Oceanie Spokojnym, liczące 108 000 mieszańców Kiribati może zniknąć w ciągu najbliższych dziesięcioleci. To zakorzenione w tradycji, jedno z najodleglejszych miejsc na Ziemi, jest jednym z pierwszych, które musi stawić czoła istotnemu zagrożeniu naszych czasów – podniesieniu się poziomu morza. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób prezydent Kiribati próbuje znaleźć sposób na ochronę kraju i swojego narodu, zachęcamy do obejrzenia filmu „Znikająca wyspa”.

ZNIKAJĄCA WYSPA, reż. Robert Fox

NA ŻYWO to nowa, stała sekcja VOD.MDAG.PL, w której prezentujemy najciekawsze, dotyczące aktualnych wydarzeń materiały zaprzyjaźnionych redakcji oraz polecamy związane z opisywanymi problemami filmy z naszego katalogu.