Przy obecnej ścieżce emisji gazów cieplarnianych wzrośnie poziom wody w zbiornikach wodnych - przewidują analitycy z organizacji Climate Central. Na przygotowanych przez nich wizualizacjach widać, że Gdynia i Gdańsk mogą znaleźć się częściowo pod wodą, ale nie tylko te miasta.

Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do zapoznania się z pełnym tekstem, dostępnym na stronie Noizz.

To, co dla nas stanowi na razie zagrożenie, w innych części świata, na przykład na Kiribati, jest już rzeczywistością. Położone na Oceanie Spokojnym, liczące 108 000 mieszańców Kiribati może zniknąć w ciągu najbliższych dziesięcioleci. To zakorzenione w tradycji, jedno z najodleglejszych miejsc na Ziemi, jest jednym z pierwszych, które musi stawić czoła istotnemu zagrożeniu naszych czasów – podniesieniu się poziomu morza. Prezydent Kiribati – Anote Tong za wszelką cenę próbuje znaleźć sposób na ochronę kraju i swojego narodu. Szuka już bezpiecznego portu poza granicami kraju i prowadzi międzynarodowe negocjacje w tej sprawie. O dramatycznej, spowodowanej zmianami klimatu sytuacji tego wyspairskiego kraju dowiecie się więcej z filmu Znikająca wyspa, który oglądać możecie na VOD.MDAG.PL.

Znikająca wyspa, reż. Robert Fox

NA ŻYWO to nowa, stała sekcja VOD.MDAG.PL, w której prezentujemy najciekawsze, dotyczące aktualnych wydarzeń materiały zaprzyjaźnionych redakcji oraz polecamy związane z opisywanymi problemami filmy z naszego katalogu.