Dyktatura Pinocheta dobiegła końca ponad 30 lat temu, ale dyktat neoliberalizmu kończy się dopiero teraz. Chilijczycy wybrali Zgromadzenie Konstytucyjne, które przygotuje projekt nowej ustawy zasadniczej (…) Jednym z najsilniej zachowanych śladów dyktatury stał się system ekonomiczny: neoliberalizm skrojony według zasad Friedmanowskiego eksperymentu, którego po odzyskaniu demokracji nie udało się ani zburzyć, ani istotnie skorygować. 30 lat transformacji przyniosło wręcz jego umocnienie.

Więcej przeczytasz w artykule Krytyki Politycznej.

O tym, jak kształtują się dziś relacje kapitału i władzy, ale także o tym, jak wyglądały w przeszłości dowiesz się więcej z filmu „Kapitał w XXI wieku”. Dokument jest błyskotliwą wykładnią najważniejszych tez książki Thomasa Piketty’ego, okrzykniętej jedną z najważniejszych naszych czasów.

KAPITAŁ W XXI WIEKU, reż. Justin Pemberton

NA ŻYWO to nowa, stała sekcja VOD.MDAG.PL, w której prezentujemy najciekawsze, dotyczące aktualnych wydarzeń materiały zaprzyjaźnionych redakcji oraz polecamy związane z opisywanymi problemami filmy z naszego katalogu.