Choć XXI w. określany jest "stuleciem praw zwierząt", to na terenie Unii Europejskiej nadal kwitnie import trofeów łowieckich z lwów, gepardów a nawet niedźwiedzi polarnych. Polscy myśliwi mają w tym swój udział. Organizacja Humane Society International ruszyła z kampanią na rzecz całkowitego zakazania tego procederu - #NieWMoimŚwiecie.

Dowiedz się więcej z tekstu Noizza.

O tym, że proceder polowania na zwierzęta jest jak najbardziej legalny i zorganizowany w formie ekskluzywnych wczasów dla Europejczyków, pragnących przeżyć „dziką” przygodę na Czarnym Lądzie opowiada film Safari Urlicha Seidla. Reżyser portretuje tych myśliwych-turystów w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i ze swoistym dystansem. Widzimy śmierć i cierpienie zwierząt. Niemieccy i austriaccy turyści strzelają, płaczą z ekscytacji, pozują do zdjęć z upolowaną zwierzyną. Seidl zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków, pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą.

Safari, reż. Urlich Seidl

NA ŻYWO to stała sekcja VOD.MDAG.PL, w której prezentujemy najciekawsze, dotyczące aktualnych wydarzeń materiały zaprzyjaźnionych redakcji oraz polecamy związane z opisywanymi problemami filmy z naszego katalogu.