Już od 25 stycznia na VOD.MDAG.PL zapraszamy w podróż do dwóch wyjątkowych miejsc. Jednym będzie Jamajką, drugim znikająca wyspa Kiribati na Oceanie Spokojnym. Do filmów można wykupić jednorazowy dostęp w cenie 9,50 zł lub zakupić karnet na kilka filmów! 

,,W drodze do Jah”, reż. Noël Dernesch, Moritz Springer

W obecnej sytuacji, kiedy podróżowanie jest mocno ograniczone, ta energetyzująca i magiczna wycieczka na Jamajkę wydaje się seansem idealnym. Za przewodników służą widzom Tilmann Otto - wokalista z Kolonii, który odnalazł na wyspie drugą ojczyznę i Alberto D’Ascola - sycylijski multi-instrumentalista, znany w świecie reggae z takich utworów, jak "Rastafari Anthem" czy "Burnin and Lootin", nagranego wspólnie z Ky-Mani Marleyem. 

W odkrywaniu kraju kontrastów uczestniczą również profesor Carolyn Cooper, analizująca polityczną i kulturalną sytuację na Jamajce czy miejscowa wokalistka Terry Lynn, pokazująca codzienne życie na ulicach gett w Kingston. Reggae w filmie staje się punktem wyjścia do pytań wolność i bunt współczesnego człowieka. 

,,Znikająca wyspa”, reż. Matthieu Rytz

Położone na Oceanie Spokojnym Kiribati jest jednym z pierwszych miejsc, które musi stawić czoła podniesieniu się poziomu morza. Prezydent Anote Tong za wszelką cenę szuka sposobu na ochronę kraju nagłaśniając zagrożenie w mediach i na arenie dyplomatycznej. Przekonuje, że ze względu na ocieplenie klimatu Kiribati wkrótce zniknie. A jeśli tak się stanie, to inne, podobnie położone kraje, czeka taki sam los.

W tle aktywnej polityki Tonga młoda matka sześciorga dzieci z Kiribati, o imieniu Sermara walczy o przeprowadzkę swojej rodziny do Nowej Zelandii. Stawką jest już nie tylko jej przetrwanie, lecz również los całego ludu i kultury kraju. Film zachwyca wspaniałymi ujęciami przyrody – reżyser jest fotografem z Montrealu, specjalizującym się w dokumentowaniu skutków zmian klimatycznych na świecie.