VoD.MDAG.pl to nie tylko najlepsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Do katalogu serwisu dołączyły właśnie kolejne dwie świetne fabuły – nagrodzona Złotym Globem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny odważna satyra o współczesnej Rosji oraz pokazywana w Konkursie Głównym w Cannes opowieść inspirowana nowelą Dostojewskiego. Do filmów można wykupić jednorazowy dostęp w cenie 9,50 zł lub zakupić karnet na kilka filmów!

LEWIATAN, reż. Andrey Zvyagintsev

Kola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w odziedziczonym po ojcu domu w małym miasteczku na północy Rosji.  Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc poszkodowanemu przybywa Dimitri – znajomy prawnik z Moskwy. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną, coraz bardziej agresywną strukturą władzy. Sytuacja dodatkowo się komplikuje, gdy prawnik okazuje się kochankiem Lili.

„Lewiatan” to filmowy dramat z elementami czarnej komedii, uznawany za współczesną wersję Księgi Hioba. Film nagrodzono w 2015 roku Złotym Globem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny oraz nagrodą za najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes w 2014 roku. Atmosferę filmu doskonale oddaje ścieżka dźwiękowa z przepiękną muzyką Philipa Glassa z opery „Echnaton".

ŁAGODNA, reż. Siergiej Łoźnica

Pokazywany w konkursie głównym w Cannes 2017 trzeci fabularny film Siergieja Łoźnicy to fascynująca, a zarazem przerażająca opowieść o krainie zbrodni bez kary. Główna bohaterka, kobieta o przykuwającej uwagę, spokojnej twarzy, otrzymuje zwrot paczki, którą wysłała do przebywającego w więzieniu męża. Chcąc wyjaśnić zaistniałą sytuację postanawia sama pojechać do ukochanego. W ten sposób trafia do miasta-więzienia rodem z powieści Kafki, gdzie wszystko zdaje się być „tajemnicą państwową”. Czy w skorumpowanej do szpiku kości Rosji jest jeszcze ktoś, komu mogłaby zaufać?