Już od 26 marca na VoD.MDAG.pl dostępne są dwa nowe filmy polskich reżyserów. Opowiedziane przez nich niezwykłe historie przeniosą nas na srogi kraniec Syberii i w serce Himalajów. Do filmów można wykupić jednorazowy dostęp w cenie 9,50 zł lub zakupić karnet na kilka filmów!

WIELORYB Z LORINO, reż. Maciej Cuske

Położona na skraju Syberii Czukotka to miejsce, gdzie mroźna zima trwa dziesięć miesięcy, a przetrwać potrafią tylko najsilniejsi. Od wieków żyje tam jedno z najstarszych syberyjskich plemion, którego zwyczaje, kultura i bliskość z naturą zostały brutalnie zburzone przez sowiecki reżim. Po upadku ZSRR Czukczowie walczą o przetrwanie, a jednym z ostatnich źródeł życia są dla nich polowania na wieloryby. Jednak dalszy los tej tradycji również jest niepewny.

Film otrzymał na festiwalu Millennium Docs Against Gravity Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim!

 STROICIEL HIMALAJÓW, reż. Michał Sulima

Do londyńskiego warsztatu Desmonda Gentle trafia klientka z prośbą o dostrojenie pianina. Jest nauczycielką, poślubiła mężczyznę z Ladakh w Himalajach i planuje przenieść się do wioski w stanie Zanskar. Kobieta opłakuje brak pianina w lokalnej szkole, położonej na wysokości 4267 metrów nad poziomem morza, w jednej z najbardziej odizolowanych osad na świecie.

65-letni stroiciel fortepianów postanawia więc podjąć się najtrudniejszego i najbardziej niebezpiecznego zadania w swojej czterdziestoletniej karierze. Wyrusza z 100-kilogramowym pianinem z tętniącego życiem Londynu do odległego serca indyjskich Himalajów. Jego podróż to symboliczny triumf muzyki, która w ten sposób połączy różne kultury i światy.