Nagroda Specjalna Kultura Zdalna została przyznana po raz pierwszy przez tygodnik „Polityka" w czasie Gali wręczenia Paszportów Polityki. Jej laureatem został założyciel i Dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity - Artur Liebhart.

To wspaniałe wyróżenienie jest idealnym podsumowaniem przełomowej edycji festiwalu w 2020 roku, która odbyła się w formule hybrydowej - część kinowa i online zgromadziły łącznie ponad 170 tysięcy widzów! Tym samym Millennium Docs Against Gravity stał się największym polskim festiwalem filmowym oraz największym festiwalem filmowym zorganizowanym w historii Polski!  

W uzadanieniu przyznania Nagrody Kultura Zdalna możemy przeczytać: „Za błyskawiczne dostosowanie do nowych warunków festiwalu filmowego w trudnym sezonie. Za sukces potwierdzony nie tylko utrzymaniem, ale wręcz powiększeniem zasięgu imprezy, za stworzenie platformy cyfrowej dystrybucji filmów i świetnego przykładu dla innych. Wbrew wszystkim czarnym scenariuszom, które może szykować przyszłość, festiwal Millennium Docs Against Gravity w 2020 r. odbył się pod hasłem „Z czułości do świata”, a filmem otwarcia były „Lekcje miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Kasi Matei – portret kobiety, która po siedemdziesiątce zdecydowała się porzucić nieudane małżeństwo i rozpocząć życie na nowo. Nadziei i wiary, że wszystko można zmienić na lepsze, bardzo nam było potrzeba i wtedy, i teraz".

Podczas gali Artur Liebhart powiedział, że odbiera tę nagrodę w imieniu całej rodziny festiwalowej: „Tę nagrodę odbieram jako wyraz uznania dla calego zespołu, przygotowującego festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity. Wyrażam również nadzieję, którą chyba wszyscy ze mną dzielą, że będę jedynym w historii Paszportów Polityki odbiorcą takiej nagrody, a kultura wróci na swoje miejsce. Korzystając z tej okazji chciałbym serdecznie podziękować naszemu Mecenasowi, który od 16 lat wspiera nasze działania, Bankowi Millennium oraz Urzędowi m.st. Warszawy za to, że docenia naszą rolę na mapie kulturalnej Warszawy. Chciałbym też podziękować wszystkim naszym Partnerom w innych miastach poza Warszawą, dzięki którym tworzymy wspólnotę siedmiu miast festiwalowych. Zapraszam na tegoroczną, 18. edycję festiwalu - pierwszą pełnoletnią!".

Z nadzieją ekipa festiwalu patrzy także w przyszłość - w 2021 roku festiwal także przyjmie formę hybrydową, dodatkowo od grudnia 2020 roku istnieje całoroczna platforma VOD.MDAG.PL, na której znajdują się najlepsze filmy dokumentalne z poprzednich edycji festiwalu oraz art-housowe fabuły. Tym samym festiwal trwa już okrągły rok, spełaniając swoje najważniejsze cele - upowszechnianie kultury filmowej, edukcję w zakresie kina dokumentalnego, ale przede wszystkim pokazywanie jak najszerszemu gronu odbiorców ciekawych, wzruszających i mądrych historii. 

Serdecznie dziękujemy za to wyróżenienie i bardzo cieszymy się, że Nagroda trafiła właśnie w ręce Artura.