Już 3 września startuje 18. edycja festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity, w którego programie znalazła się nowa sekcja OBLICZA AMERYKI ŁACIŃSKIEJ. Znajdziemy tam zarówno filmy z krajów, o których dużo się dyskutuje (Chile czy Wenezuela), jak i opowieści o rzadziej uczęszczanych zakątkach, jak Paragwaj. Wyłania się z nich obraz słonecznego kontynentu o skomplikowanej przeszłości – i równie skomplikowanej teraźniejszości.

W ramach przygotowań do festiwalu zachęcamy do obejrzenia dostępnych na VOD.MDAG.PL tytułów, z którymi już teraz rozpoczniecie filmową podróż do Ameryki Łacińskiej. W naszym katalogu znajdziecie dwie głośne fabuły uznanych latynoamerykańskich reżyserów, wciągający i metaforyczny portret postkolonialnej, „utopijnej” Kuby oraz opowieść o słynnym polskim podróżniku, który przez wiele lat mieszkał w Meksyku. Do filmów można wykupić jednorazowy dostęp w cenie 9,50 zł lub zakupić karnet na kilka filmów!

Fabuła: MONOS, reż. Alejandro Landes

Wilk, Lady, Rambo, Yeti, Bum-Bum, Smerf, Szwedka i Pies to nastoletni partyzanci pilnujący amerykańskiej zakładniczki gdzieś w górach w Ameryce Południowej, pośród zjawiskowo sfilmowanych, soczystych i dzikich krajobrazów. Tajemnicza „Organizacja” daje im rozkazy przez radio, przydziela im krowę Shakirę, karabiny maszynowe do zabawy i pozwala na rytualne orgie po dniu ćwiczeń wojskowych. Kiedy przypadkowo ginie Shakira, zaczyna się walka o przywództwo w oddziale, który musi uciekać z gór do amazońskiej dżungli.

„Monos” zrobił furorę na festiwalach Sundance (Specjalna Nagroda Jury) i Berlinale 2019, gdzie „The Guardian” ogłosił film „największym okryciem” i określił go jako „młodzieżowy Czas Apokalipsy”. Dzieło Alejandro Landesa było oficjalnym kolumbijskim kandydatem do Oscara.

Fabuła: W OCJĘCIACH WĘŻA, reż. Ciro Guerra