18., pełnoletnia już, edycja Millennium Docs Against Gravity rozpocznie się 3 września. Odliczanie do startu największego w Polsce święta kina dokumentalnego to świetna okazja, żeby przypomnieć sobie filmy nagrodzone na zeszłorocznej edycji festiwalu. Jeśli nie widzieliście jeszcze któregoś z nich, zaległości nadrobić możecie na VOD.MDAG.PL - naprawdę warto! Do filmów można wykupić jednorazowy dostęp w cenie 9,50 zł lub zakupić karnet na kilka filmów!

DLA SAMY, reż. Waad Al-Kateab, Edward Watts

„Czy będziesz miała mi za złe, że uciekliśmy z Aleppo?” – pyta Waad, syryjska dziennikarka, swoją maleńką córkę, która przyszła na świat w środku powstania przeciw Baszarowi Asadowi. To pytanie jest kluczowe dla zrozumienia intencji tego poetyckiego filmu, którego tytuł wskazuje, że jest rodzajem pamiętnika wideo ukazującego i tłumaczącego córce sytuację jej rodziców i miasta, w którym się urodziła.

Film głosami warszawskich widzów i widzek zdobył na 17. MDAG Nagrodę Publiczności.

KOBIETA, reż. Yann Arthus-Bertrand, Anastasia Mikova

2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Dotykają przy tym szerokiej gamy problemów: seksualności, małżeństwa, macierzyństwa, przemocy domowej, gwałtu, wolności, zniewolenia, niezależności finansowej, wizerunku ciała, starości, miłości, złości i mądrości. Pomimo przeciwności losu, a czasami tragedii, jakie przeszły, wszystkie wyglądają promiennie, ponieważ w końcu mają szansę wyrazić siebie.

Film otrzymał na 17. MDAG Nagrodę Czytelników „Co Jest Grane 24”.

ŚCIANA CIENI, reż. Eliza Kubarska

Film opowiada o wyprawie na Kumbhakarnę z perspektywy Szerpów. W zachodnim świecie góra znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań, o jakim wie współczesny alpinizm. Akcja filmu rozpoczyna się w himajalskiej wiosce Kambachen, gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie. Pewnego dnia ojciec rodziny dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało złamanie tabu i narażenie się na gniew bogów. Ale ta wyprawa to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację jego syna - Dawy.

Na 17. MDAG film zdobył Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego.

MIĘDZY NAMI, reż. Dorota Proba

Trzy pary decydują się podjąć szczerą rozmowę, zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń dla wymiany skrywanych emocji i wyznań. Film jest niepozbawionym humoru obrazem współczesnej miłości, wnikliwie przygląda się znaczeniu bliskości i obecności drugiego człowieka.

Produkcja zwyciężyła w Konkursie na Najlepszy Film Polski 17. MDAG.

WIELORYB Z LORINO, reż. Maciej Cuske

Położona na skraju Syberii Czukotka to miejsce, gdzie mroźna zima trwa dziesięć miesięcy, a przetrwać potrafią tylko najsilniejsi. Od wieków żyje tam jedno z najstarszych syberyjskich plemion, którego zwyczaje, kultura i bliskość z naturą zostały brutalnie zburzone przez sowiecki reżim. Po upadku ZSRR Czukczowie walczą o przetrwanie, a jednym z ostatnich źródeł życia są dla nich polowania na wieloryby. Jednak dalszy los tej tradycji również jest niepewny.

Film otrzymał na 17. MDAG Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim.

EUFORIA ISTNIENIA, reż. Réka Szabó

Éva Fahidi była 18-letnią węgierską dziewczyną, kiedy jej rodzina trafiła do Auschwitz, a 49 krewnych straciło życie. Réka Szabó, reżyserka i tancerka, kilka dekad później przeczytała jej historię w książce „The Soul of Things” i zaprosiła ją wraz z Emese Cuhorkę, młodą tancerką, do wspólnego projektu. Zadanie – zatańczenie w spektaklu – było dla 90-letniej Évy wymagające. Oprócz intymnej atmosfery, w filmie poruszająca jest niezwykła choreografia, pokonująca bariery wieku, możliwości i doświadczeń.

Podczas 17. MDAG film zdobył Nagodę dla Najlepszego Debiutu.