19. edycja największego święta kina dokumentalnego w Polsce startuje już 13 maja. Część kinowa festiwalu potrwa do 22 maja, a od 24 maja do 5 czerwca festiwalowe filmy oglądać będzie można online na mdag.pl. W oczekiwaniu na seanse najnowszych filmów dokumentalnych z całego świata, zachęcamy Was do obejrzenia produkcji nagrodzonych na Millennium Docs Against Gravity w zeszłym roku. Na VOD.MDAG.PL oglądać możecie:

TYSIĄCE MAŁYCH RAN
reż. Ramona S. Diaz

Na celowniku populistycznego filipińskiego prezydenta Rodrigo Duterte znajdują się niezależni dziennikarze na czele z niezłomną Marią Ressą, założycielką portalu Rappler. Była korespondentka wojenna jest jednak nie do złamania i otrzymuje, wraz z grupą niezależnych dziennikarzy, tytuł Człowieka roku magazynu „Time” w 2018 roku. Równocześnie zostają przeciw niej wysunięte zarzuty o zniesławienie w internecie, chociaż miało ono rzekomo nastąpić jeszcze przed wprowadzeniem odpowiednich przepisów. Zaczyna się pokazowy proces, który ma zmusić dziennikarzy do uległości wobec bezwzględnej administracji.

Film zdobył wyróżnienie w Konkursie Głównym.

BUKOLIKA
reż. Karol Pałka

Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na obrzeżach świata, zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także powoduje tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. „Bukolika” to przypowieść o ludziach żyjących inaczej oraz czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.

Film zdobył Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego.

UCIECZKA NA SREBRNY GLOB
reż. Kuba Mikurda

„Na srebrnym globie” (1976/1987) Andrzeja Żuławskiego mogło stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne,  polityczne, artystyczne, czy osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata, podobnie jak emocje ekipy, równie silne dzisiaj co czterdzieści lat temu. „Ucieczka na srebrny glob” to film o największej tajemnicy i największym, niespełnionym, marzeniu polskiego kina.

Film zdobył Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim.

ODWAGA
reż. Aleksiej Paluyan

Podczas wyborów prezydenckich na Białorusi w sierpniu 2020 roku troje aktorów z podziemnego Białoruskiego Wolnego Teatru w Mińsku: Maryna, Pavel i Denis angażuje się w masowe protesty przeciwników Aleksandra Łukaszenki. Wyruszają na ulice Mińska, aby stanąć w obronie wolności słowa i poprzeć długo oczekiwaną zmianę władzy. Nieposłuszeństwo obywatelskie staje się niczym imperatyw moralny. Głos ludu zostaje jednak brutalnie zmiażdżony przez aparat bezpieczeństwa białoruskiego reżimu. Członkowie grupy teatralnej zostają aresztowani. Kraj stoi na krawędzi wojny domowej.

Film zdobył Nagrodę TVP Dokument oraz wyróżnienie w Konkursie Amnesty International.

STAMBUŁ BEZ SMYCZY
reż.
Elizabeth Lo

Kto nie lubi historii opowiadanych z punktu widzenia czworonogów? Tym razem bezdomne psy oprowadzają nas po Stambule – gigantycznej metropolii, w której żyje ich bardzo wiele a przetrwanie każdego dnia wymaga walki. Choć trzeba przyznać, że ludzcy mieszkańcy stolicy Turcji są raczej sympatycznie nastawieni do bezpańskich zwierzaków. Poznajemy trzech bohaterów. Zaciekle broniący swojej niezależności Zeytin oprowadza nas po mieście nocą, opiekuńczy Nazar łatwo nawiązuje kontakty z ludźmi, zaś szczeniaczek Kartal znajduje schronienie w ramionach bezdomnego nastolatka wdychającego klej.

Film zdobył Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia.

SKĄD PRZYBYWAMY
reż.
Marc Bauder

Film pokazuje dramatyczny obraz świata, o którym opowiadają intelektualiści i naukowcy, postulując konieczne zmiany na naszej planecie. Poznajemy nieograniczone możliwości naszego mózgu, spuściznę kolonializmu i wachlarz uczuć robota. Inspirujące spojrzenie na nasz świat daje nadzieję. To, kim jesteśmy, nadal zależy od nas, jeśli tylko zrozumiemy, że jesteśmy połączeni ze wszystkim i wszystkimi, zaakceptujemy ideę wspólnotowości i znaczenie słowa „My”. 

Film zdobył Green Warsaw Award.

OSTATNIE POKOLENIE
reż. Mikołaj Borowy

Janka budzi się codziennie rano ze świadomością nadchodzącego końca świata. Zdaniem naukowców w 2030 roku uruchomimy reakcję łańcuchową, która oznaczać będzie koniec naszej cywilizacji. To brzemię popycha Jankę do radykalnego działania. Zaczyna rozumieć, że będzie musiała wybierać. Zaangażowanie w ruch klimatyczny dominuje jej codzienność; praca i studia schodzą na dalszy plan. Aktywizm okazuje się formą działania dającą jej siłę i nadzieję. Wśród księżycowego krajobrazu kopalni węgla brunatnego dociera do niej, że jest gotowa zrobić wszystko, by zatrzymać skutki katastrofy klimatycznej. Od tej chwili kończy się rozpacz, a zaczyna taktyka.

Film zdobył wyróżnienie w Konkursie dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej.

 

Filmy oglądać można w pojedynczym dostępie w cenie 9,50 zł lub taniej w karnecie!