23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Przy tej okazji szczególnie polecamy filmy, w których ważnymi bohaterami są książki i literatura. Wizyta w legendarnych nowojorskich księgarniach, wyprawa śladami słynnego pisarza podróżnika czy misja w kosmos w towarzystwie „Małego Księcia” – to wszystko czeka na Was na VoD.MDAG.pl! Do filmów można wykupić jednorazowy dostęp w cenie 9,50 zł lub zakupić karnet na kilka filmów!

KSIĘGARNIE NOWEGO JORKU, reż. D.W. Young

Filmowa uczta dla miłośników książek i Nowego Jorku. To zrealizowana z amerykańską lekkością opowieść o legendarnych księgarniach, antykwariatach, targach rzadkich książek, najbardziej zapalonych kolekcjonerach, szalonych aukcjach w Sotheby’s, prywatnych kolekcjach i bibliotekach skrytych w domach bogaczy owładniętych miłością do starodruków. Każdy z adeptów słowa pisanego opowiada o swojej pasji inaczej, ale wszyscy dostrzegają nadchodzącą zmianę rynku – stopniowy zanik czytelnictwa, nośniki cyfrowe oraz globalne odejście od kultury druku na rzecz kultury obrazu.

NOMADA. NA TROPIE BRUCE'A CHATWINA, reż. Werner Herzog

Gdy brytyjski pisarz i podróżnik Bruce Chatwin umierał na AIDS, oddał swojemu przyjacielowi – Wernerowi Herzogowi – plecak, z którym wędrował dookoła świata. 30 lat później Herzog, niosąc ten sam plecak, podróżuje śladami swojego przyjaciela, przyznając się do wielu inspiracji zaczerpniętych z wypraw i książek ojca nowoczesnej literatury podróżniczej. Chatwina interesowało życie nomadów i opisywał ich stosunek do natury, historii i świata marzeń. Razem z Herzogiem wędrujemy do śnieżnej Patagonii i na bezdroża Australii, gdzie Chatwin opisywał niezwykłą naturę pieśni Aborygenów, a także do Południowej Walii, gdzie pisarz z żoną mieszkał w ruinach klasztoru z XI wieku. Herzog ukazuje niespokojną i przenikliwą duszę Chatwina, podkreślając ich wspólne pokrewieństwo w poszukiwaniu sekretnej wiedzy o świecie.

16 WSCHODÓW SŁOŃCA DZIENNIE, reż. Pierre-Emmanuel Le Goff

W listopadzie 2016 roku francuski astronauta Thomas Pesquet wyruszył w swoją pierwszą misję w kosmos. Spędził sześć miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w stanie nieważkości, na orbicie około 450 kilometrów od Ziemi, wraz z międzynarodowym zespołem i „Małym Księciem” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Żyjąc na stacji kosmicznej, każdego dnia oglądał 16 wschodów słońca, obserwując tym samym ewolucję Ziemi. W tym czasie między astronautą a wizjonerskim dziełem Saint-Exupéry’ego zaczął się toczyć poetycki dialog.