Po niedawnym sukcesie Szerpów, którzy zdobyli K2 zimą jako pierwsi w historii, Paulina Reiter porozmawia z reżyserką Elizą Kubarską oraz producentką Moniką Braid, których film „Ściana cieni” („The Wall od Shadows”) był hitem zeszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity a obecnie jest dostępny na VOD.MDAG.PL w cenie 9,50 zł lub w karnecie. 

Link do spotkania: https://www.facebook.com/events/413980872994108

W swoim filmie Kubarska opowiada o wyprawie na Kumbhakarnę z perspektywy Szerpów, którzy mieszkają w wiosce u podnóża góry. Tymczasem w zachodnim świecie Khumbakarna znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Akcja filmu rozpoczyna się w wiosce Kambachen (4 000 metrów n.p.m.), gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie. Pewnego dnia ojciec rodziny dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało złamanie tabu i narażenie się na gniew bogów. Ale ta wyprawa to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację jego syna - Dawy.

Partnerem rozmowy są Wysokie Obcasy. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na fanpage'ach Millennium Docs Against Gravity oraz Wysokich Obcasów.