Wybitna polska pisarka, aktywistka, kulturoznawczyni i feministka poleca pięć wspaniałych filmów, które możecie zobaczyć na platformie VOD.MDAG.PL. O pracy nad kolekcją oraz swoim spojrzeniu na kino opowie więcej podczas spotkania Czy dzięki kinu możemy być lepszymi ludźmi? Rozmowa z Sylwią Chutnik we wtorek 27 lipca o 18:00. Spotkanie na żywo na fanpage'u Millennium Docs Against Gravity poprowadzi Dominika Baranowska z działu PR.

Co i dlaczego warto obejrzeć na VOD.MDAG.PL według Sylwii Chutnik?

DLA SAMY, reż. Waad Al-Kateab, Edward Watts

Syryjska dziennikarka dokumentuje realia wojenne dla swojej małej córki, aby stworzyć pamiętnik czasów grozy. Macierzyństwo w czasie konfliktu zbrojnego, wieczne poczucie zagrożenia, a do tego wstrząsające zdjęcia, które sprawiają, że czujemy zapach gruzów i spalonych domów. Obowiązkowy film dla wszystkich uprzywilejowanych osób z zachodu.

GRUBASKI NA FRONT, reż. Louise Unmack Kjeldsen, Louise Detlefsen

Kiedy ruch body positive krytykowany jest za promowanie brzydoty" warto przypomnieć sobie kwestię oczywistą: nasze ciała są nasze. A te, których rozmiary przekraczają jedynie słuszną tabelkę z sieciówki walczą o to, aby traktowano ich tożsamość na równi z innymi. Front przebiega tam, gdzie nasza kultura narzuca normy, którym niewiele osób chce i może sprostać.

MARZYCIELKI MIAST, reż. Joseph Hillel

Architektki, urbanistki, aktywistki. Kobiety, które wymyślają miasta to nie tylko panie pochylone nad płachtami papieru", ale rebeliantki walczące o równościową przestrzeń dla nas wszystkich. Aby realizować pomysły (i siebie) musiały starać się w pracy o wiele więcej niż mężczyźni. Mimo to osiągnęły sukces, a dzięki nim miejskość kojarzy się również z przyjazną przestrzenią dla wszystkich.

MATANGI / MAYA / M.I.A., reż. Steve Loveridge

W mojej kolekcji nie może zabraknąć filmu o artystce, która doskonale łączy kultury i niepodrabialnym stylem potrafi rozkręcić niejedną imprezę. Jak to się stało, że córka tamilskiego wojownika podbija kluby na całym świecie i śpiewa z Madonną pokazując środkowy palec? Do oglądania na dancefloorze.

WESTWOOD: PUNKÓWA, IKONA, AKTYWISTKA, reż. Lorna Tucker

Właściwie mogłabym zostawić sam tytuł i wiadomo by było, czemu należy obejrzeć ten film. Ale w świecie mody kojarzonej z konsumpcjonizmem i banałem ten mocny głos zadziornej Vivienne jest szczególnie ważny.

Do filmów można wykupić jednorazowy dostęp w cenie 9,50 zł lub zakupić karnet na kilka filmów!