Na VoD.MDAG.pl w sekcji Fetysze i kultura prezentujemy ciekawe propozycje filmów opowiadających o rozwoju technologii i jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość. Inżynierowie, pionierzy w dziedzinie AI oraz znana transhumanistka pomogą w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy robotom i sztucznej inteligencji bliżej do roli sojuszników czy wrogów w konfrontacji z najbardziej palącymi problemami współczesnego świata. Do filmów można wykupić jednorazowy dostęp w cenie 9,50 zł lub zakupić karnet na kilka filmów!

iHUMAN, reż. Tonje Hessen Schei

Sztuczna inteligencja to najpotężniejsza technologia naszych czasów, która może okazać się pomocna w rozwiązaniu najbardziej palących problemów i wyzwań ludzkości, ale też przyczynić się do jej upadku. Czas postawić pytania, na które musimy znaleźć odpowiedź już dziś. Czy sztuczna inteligencja jest dla nas bezpieczna? Jak wpływa na to, kim jesteśmy? Jakie cele i wartości w niej kodujemy i czy mamy nad nią w ogóle kontrolę? Film podąża za pionierami w dziedzinie sztucznej inteligencji, pracującymi nad jej coraz bardziej wyrafinowaną formą.

ROBOLOVE, reż. Maria Arlamovsky

Co myślą o swoich podopiecznych twórcy humanoidalnych robotów? W jakim kierunku zmierza technologia, która ma stworzyć istoty podobne do nas? Czy będą naszymi towarzyszami, pracownikami fizycznymi, kochankami? Maria Arlamovsky szuka odpowiedzi na te pytania, rozmawiając z inżynierami i nie tylko – obok japońskiego guru tej dziedziny, Hiroshi Ishiguro, swoje zdanie o czekającej nas przyszłości wygłasza też transhumanistka Natasza Vita More. Jedno jest pewne – każda z tych osób darzy prawdziwym uczuciem maszyny przypominające ludzi.