PJ Harvey, historia ognistej miłości i kameleon polskiego kina. 

Od 4 stycznia w serwisie VOD.MDAG.PL możecie oglądać trzy nowe, wyjątkowe filmy - dwa filmy dokumentalne: „PJ Harvey. A Dog Called Money” (reż. Seamus Murphy) oraz „Książę i dybuk” (reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski), a także obsypany nagrodami film fabularny Felixa Van Groeningena - „W kręgu miłości”.

„W kręgu miłości” („The Broken Circle Breakdown”), reż. Felix Van Groeningen

„W kręgu miłości” to nominowany do Oscara w 2014 roku film Felixa van Groeningena, reżysera znanego z takich hitów jak „Boso, ale na rowerze” oraz „Mój piękny syn” z Timothéem Chalametem i Stevem Carellem. To historia wielkiej miłości pomiędzy Didierem - liderem muzycznej kapeli a Elise - właścicielką studia tatuażu; pary, którą los wystawia na ciężką próbę. Film ilustruje znakomita bluegrassowa ścieżka dźwiękowa. Elise i Didier od siedmiu lat żyją w szczęśliwym, choć niekonwencjonalnym związku. Połączyła ich gorąca miłość od pierwszego wejrzenia, głęboka potrzeba życia po swojemu i pasja do muzyki bluegrass. Niespodziewanie koło fortuny się odwraca. Kiedy ich kilkuletnia córka Maybelle zapada na poważną chorobę, żarliwe i zmysłowe uczucie poddane zostaje poważnej próbie, a Elise i Didier oddalają się od siebie. Każde z nich zaczyna żyć własnym życiem, ale nadal walczą o córkę, wierząc, że miłość jest w stanie zwyciężyć każde przeciwieństwo losu.

„PJ Harvey. A Dog Called Money”, reż. Seamus Murphy

Słynna brytyjska artystka PJ Harvey oraz współpracujący z nią, wielokrotnie nagradzany irlandzki fotoreporter i filmowiec Seamus Murphy ruszają w podróż do Kabulu w Afganistanie, Kosowa i biednych dzielnic Waszyngtonu. PJ Harvey szuka inspiracji, zbiera wrażenia, kolekcjonuje słowa, obserwuje, słucha i przyswaja. Jej myśli słychać z offu. Murphy to wszystko nagrywa. Tworzą kronikę obcego człowieka, którego uważne spojrzenie skierowane jest na rzeczywistość codziennego życia w miejscach, które odwiedza i poznaje. Inspiracja zamienia się w poezję, która daje początek piosenkom z albumu „The Hope Six Demolition Project”. Po powrocie do Londynu PJ Harvey nagrywa w specjalnie zaprojektowanym studiu pod Somerset House w Londynie, które służy jako rodzaj peep show, pozwalającego publiczności obserwować przez lustro weneckie cały proces twórczy.

„Książę i dybuk”, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

Filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznej ekranizacji "Dybuka", a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często pisał od nowa własną biografię. Jedni zapamiętali go jako dystyngowanego arystokratę, męża włoskiej hrabiny, inni wspominają go jako utalentowanego reżysera, błyskotliwego producenta o homoseksualnej tożsamości. „Książę i dybuk” otrzymał nagrodę Nos Chopina ex aequo dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity oraz Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego w sekcji Venice Classics na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.