Wyjątkowe, czasowe i aktualne. Takie właśnie są kolekcje na VOD.MDAG.PL, które tworzymy wspólnie z naszymi partnerami lub przy okazji ważnych wydarzeń. Poniżej zobaczcie, co dla was przygotowaliśmy i oglądacie szybko, bo kolekcje będą się regularnie zmieniały!

 

Człowiek w kinie - kolekcja Amnesty International Polska

W obliczu globalnych kryzysów i niesprawiedliwości, gdy szczególnie domagamy się respektowania praw człowieka, kino dokumentalne może nie tylko edukować, ale też wzmacniać i dawać nadzieję. Tego życzymy Wam i sobie, zapraszając na seanse z cyklu „Człowiek w kinie”.

Zespół Amnesty International Polska

 

Kolekcja WWF Polska

Kolekcja WWFu to najlepsze filmy o naszym świecie, o przyrodzie o naszym ludzkim stosunku do natury.

Siłą tych filmów jest fakt, że pokazują  sytuacje, zjawiska, procesy, często dramatyczne,  ale to nam, widzom, pozostawiają ocenę zdarzeń i uczestniczących w nich bohaterów. Zanim  jednak dokonamy tej oceny dostajemy od  twórców filmu narzędzie by to zrobić. To narzędzie to wiedza o świecie. Po obejrzeniu filmu może się okazać, że nasz utarty dawno pogląd na dany temat się diametralnie zmieni albo, że od oceny się powstrzymamy rozumiejąc lepiej złożoność świata. ALE nigdy nie pozostaniemy obojętni!

Na koniec chciałam zaapelować do państwa, by jak pandemia minie, wrócili Państwo do kin. Wejście w dokument jest najpełniejsze gdy gasną światła i w ciemności zostajemy tylko my i bohaterowie filmów. Póki co bierzmy co jest – najlepsze dokumenty w internecie.

Katarzyna Karpa-Świderek

 

Święta bez Kevina!

Nie ma się co oszukiwać - przez lata w święta byliśmy skazani na odgrzewane kotlety sprzed lat. Może czas to zmienić? Prezentujemy wybór nowych filmów, które skłaniają do przemyślenia swojego życia i miejsca w świecie. Te opowieści wymagają skupienia i oferują empatyczne spojrzenie na bohaterów i bohaterki. Polecamy je oglądać z najbliższymi, bo mogą się okazać idealnym początkiem ważnych i mądrych rozmów…

 

Oblicza Korei Północnej

Korea Północna jest jednym z najbardziej tajemniczych krajów świata. Reżim w Pyongyang pilnuje, żeby informacje o tym, jak wygląda życie w kraju nie przedostawały się na zewnątrz. Niekiedy, najczęściej z narażeniem życia, twórcom filmów dokumentalnych udaje się tam dostać, żeby pokazać prawdę. W tej kolekcji zobaczycie po raz pierwszy w Polsce film „Kret w Korei” Madsa Brüggera - wybitnego duńskiego dokumentalisty i dziennikarza śledczego.

 

Grudniowa Filmoterapia

Spośród wszystkich dziedzin sztuki, kino ma największą moc oddziaływania na emocje. Filmy pozwalają nam nie tylko na spotkanie z własnymi emocjami, ale również zaakceptowanie ich w bezpiecznych warunkach. W kinie spotykamy się nie tylko z bohaterem filmowym ale właściwie sami ze sobą i swoimi emocjami. Gdy oglądamy film, to identyfikujemy się z bohaterem, zwłaszcza jeśli jest podobny do nas pod względem wieku, płci czy problemu, z jakim się zmaga. Dzięki temu docieramy do głęboko ukrytych własnych emocji. W końcowej fazie następuje wgląd – zastanawiamy się nad tym, czego doświadczyliśmy i przekładamy rzeczywistość filmową na życie. Uruchamiamy tzw. mechanizm projekcji, przez co przypisujemy bohaterom filmowym własne uczucia i emocje. W filmoterapii przede wszystkim chodzi o poruszanie naszych emocji.

Martyna Harland, autorka Filmoterapia.pl