Wybierz film

Nie masz pomysłu, co obejrzeć? Zobacz, co polecają nasi specjaliści od kina!

Sylwia Chutnik

Dla Samy" - Syryjska dziennikarka dokumentuje realia wojenne dla swojej małej córki, aby stworzyć pamiętnik czasów grozy. Macierzyństwo w czasie konfliktu zbrojnego, wieczne poczucie zagrożenia, a do tego wstrząsające zdjęcia, które sprawiają, że czujemy zapach gruzów i spalonych domów. Obowiązkowy film dla wszystkich uprzywilejowanych osób z zachodu. 

 

Grubaski na front" - Kiedy ruch body positive krytykowany jest za promowanie brzydoty" warto przypomnieć sobie kwestię oczywistą: nasze ciała są nasze. A te, których rozmiary przekraczają jedynie słuszną tabelkę z sieciówki walczą o to, aby traktowano ich tożsamość na równi z innymi. Front przebiega tam, gdzie nasza kultura narzuca normy, którym niewiele osób chce i może sprostać.

 

Marzycielki miast" - Architektki, urbanistki, aktywistki. Kobiety, które wymyślają miasta to nie tylko panie pochylone nad płachtami papieru", ale rebeliantki walczące o równościową przestrzeń dla nas wszystkich. Aby realizować pomysły (i siebie) musiały starać się w pracy o wiele więcej niż mężczyźni. Mimo to osiągnęły sukces, a dzięki nim miejskość kojarzy się również z przyjazną przestrzenią dla wszystkich. 

 

Matangi / MAYA / M.I.A." - W mojej kolekcji nie może zabraknąć filmu o artystce, która doskonale łączy kultury i niepodrabialnym stylem potrafi rozkręcić niejedną imprezę. Jak to się stało, że córka tamilskiego wojownika podbija kluby na całym świecie i śpiewa z Madonną pokazując środkowy palec? Do oglądania na dancefloorze.

 

Westwood: Punkówa, ikona, aktywistka" - Właściwie mogłabym zostawić sam tytuł i wiadomo by było, czemu należy obejrzeć ten film. Ale w świecie mody kojarzonej z konsumpcjonizmem i banałem ten mocny głos zadziornej Vivienne jest szczególnie ważny.