Mariusz Szczygieł, reporter, autor m.in. książki „Gottland”, wybrał z katalogu VoD.MDAG.pl pozycje, które zrobiły na nim największe wrażenie. W tej różnorodnej kolekcji, oprócz hitów platformy, znalazły się także filmy o segregacji rasowej, relacjach międzyludzkich, literaturze czy ciemnych stronach mediów społecznościowych i globalizacji.

Które filmy warto obejrzeć według Mariusza Szczygła na VoD.MDAG.pl i dlaczego?

CZYŚCICIELE INTERNETU, reż. Hans Block, Moritz Riesewieck

Film o tym jak doprowadzamy pewnych ludzi w Azji do obłędu i depresji. Kto doprowadza? No, my wszyscy, którzy korzystamy z Facebooka.

JAK BÓG SZUKAŁ KARELA, reż. Vít Klusák, Filip Remunda

Przesadzona polska religijność. Spojrzenie kogoś z zewnątrz jest zawsze bezcenne, szkoda jednak, że Czesi zobaczyli nas tylko jako karykatury.

KRET W KOREI, reż. Mads Brügger

Kucharz na rencie w ukryciu przed żoną i tajnymi służbami – na własną rękę - przenika największe tajemnice wojskowe Korei Północnej. Każdy lód się topi, jeśli go dobrze ogrzać. Płomień w naszych rękach. Film o wielkiej potrzebie zrobienia czegoś wyjątkowego.

KSIĘGARNIE NOWEGO JORKU, reż. D.W. Young

W oryginale film ma mało sexy tytuł „Księgarze”, a tak naprawdę jest opowieścią o fanatykach. Dzięki Bogu, o fanatykach książek.

MALARKA I ZŁODZIEJ, reż. Benjamin Ree

Film o tym jak ofiara złodzieja może odnaleźć z nim wspólny język, poczuć wspólnotę losu, a potem się zaprzyjaźnić. Niezwykła opowieść, która zaczyna się od dwóch skradzionych obrazów.

NIE JESTEM TWOIM MURZYNEM, reż. Raoul Peck

Historia Stanów opowiedziana z perspektywy afroamerykańskiego pisarza Jamesa Baldwina. Stworzył określenie „przepis na upadek narodu”. W filmie poznajemy ten przepis i warto go przyswoić w celu samoobrony - żeby nikt nie wypróbował tego przepisu na nas.

NOMADA. NA TROPIE BRUCE’A CHATWINA, reż. Werner Herzog

Chatwin i Herzog. Jeśli kogoś z Was pociągają krajobrazy, zwłaszcza Patagonii i Australii, jeśli nie zasypiacie przy niespiesznej narracji, jeśli czytaliście Bruce’a Chatwina, jeśli cenicie Wernera Herzoga, a szukacie na weekend czegoś, co odciągnie Was od polskiej rzeczywistości i podsunie piękne obrazy, to dokument dla Was.

SAKAWA, reż. Ben Asamoah

To będzie twardy orzech do zgryzienia dla rygorystów moralnych. Chłopcy z Ghany znajdują na wysypiskach twarde dyski z komputerów, które wysyłamy od nas na ich śmietniska. Z dysków wybierają nasze dane, potem – udając kobiety – usiłują nas uwieść i tak zdobyć trochę grosza. Oglądałem i… trzymałem za nich kciuki.

SZWEDZKA TEORIA MIŁOŚCI, reż. Erik Gandini

Samotność jako prawo człowieka, gwarantowane przez państwo. Alienacja jako stan akceptowany społecznie i kulturowo.

TWARZE, PLAŻE, reż. Agnés Varda, JR

Najbardziej pogodny i pozytywny film z tej kolekcji. Dwoje artystów sprawia, że żona górnika, rolnik, kelnerka, czy robotnicy z fabryki poczują się przez chwilę ważni.