Mariusz Szczygieł, reporter, autor m.in. książki „Gottland”, wybrał z katalogu VoD.MDAG.pl pozycje, które zrobiły na nim największe wrażenie. W tej różnorodnej kolekcji, oprócz hitów platformy, znalazły się także filmy o segregacji rasowej, relacjach międzyludzkich, literaturze czy ciemnych stronach mediów społecznościowych i globalizacji.
Które filmy warto obejrzeć według Mariusza Szczygła na VoD.MDAG.pl i dlaczego?
CZYŚCICIELE INTERNETU, reż. Hans Block, Moritz Riesewieck
Film o tym jak doprowadzamy pewnych ludzi w Azji do obłędu i depresji. Kto doprowadza? No, my wszyscy, którzy korzystamy z Facebooka.
JAK BÓG SZUKAŁ KARELA, reż. Vít Klusák, Filip Remunda
Przesadzona polska religijność. Spojrzenie kogoś z zewnątrz jest zawsze bezcenne, szkoda jednak, że Czesi zobaczyli nas tylko jako karykatury.
KRET W KOREI, reż. Mads Brügger
Kucharz na rencie w ukryciu przed żoną i tajnymi służbami – na własną rękę - przenika największe tajemnice wojskowe Korei Północnej. Każdy lód się topi, jeśli go dobrze ogrzać. Płomień w naszych rękach. Film o wielkiej potrzebie zrobienia czegoś wyjątkowego.
KSIĘGARNIE NOWEGO JORKU, reż. D.W. Young
W oryginale film ma mało sexy tytuł „Księgarze”, a tak naprawdę jest opowieścią o fanatykach. Dzięki Bogu, o fanatykach książek.
MALARKA I ZŁODZIEJ, reż. Benjamin Ree
Film o tym jak ofiara złodzieja może odnaleźć z nim wspólny język, poczuć wspólnotę losu, a potem się zaprzyjaźnić. Niezwykła opowieść, która zaczyna się od dwóch skradzionych obrazów.
NIE JESTEM TWOIM MURZYNEM, reż. Raoul Peck
Historia Stanów opowiedziana z perspektywy afroamerykańskiego pisarza Jamesa Baldwina. Stworzył określenie „przepis na upadek narodu”. W filmie poznajemy ten przepis i warto go przyswoić w celu samoobrony - żeby nikt nie wypróbował tego przepisu na nas.
NOMADA. NA TROPIE BRUCE’A CHATWINA, reż. Werner Herzog
Chatwin i Herzog. Jeśli kogoś z Was pociągają krajobrazy, zwłaszcza Patagonii i Australii, jeśli nie zasypiacie przy niespiesznej narracji, jeśli czytaliście Bruce’a Chatwina, jeśli cenicie Wernera Herzoga, a szukacie na weekend czegoś, co odciągnie Was od polskiej rzeczywistości i podsunie piękne obrazy, to dokument dla Was.
To będzie twardy orzech do zgryzienia dla rygorystów moralnych. Chłopcy z Ghany znajdują na wysypiskach twarde dyski z komputerów, które wysyłamy od nas na ich śmietniska. Z dysków wybierają nasze dane, potem – udając kobiety – usiłują nas uwieść i tak zdobyć trochę grosza. Oglądałem i… trzymałem za nich kciuki.
SZWEDZKA TEORIA MIŁOŚCI, reż. Erik Gandini
Samotność jako prawo człowieka, gwarantowane przez państwo. Alienacja jako stan akceptowany społecznie i kulturowo.
TWARZE, PLAŻE, reż. Agnés Varda, JR
Najbardziej pogodny i pozytywny film z tej kolekcji. Dwoje artystów sprawia, że żona górnika, rolnik, kelnerka, czy robotnicy z fabryki poczują się przez chwilę ważni.