Najważniejsi dowódcy puczu w Birmie od ponad dekady biorą udział w przestępstwach przeciwko mniejszościom etnicznym. Powinni zostać objęci dochodzeniem w sprawie odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości. Mimo dowodów świat milczy.

Więcej przeczytasz w artykule Krytyki Politycznej.

O rozpowszechnianiu w kraju antymuzłumańskiej retoryki nienawiści i podżeganiu do etnicznych czystek opowiada film „Wielebny W.”, który obejrzeć można na VOD.MDAG.PL. Choć buddyzm u podstaw opiera się na niestosowaniu przemocy, pokoju, miłości i zrozumieniu, najbardziej pokojowa religia świata ma też nawołujących do nietolerancji kaznodziejów. Wpływowa postać i szanowany mnich z Birmy, znany jako Wielebny Wirathu od lat w publicznych przemowach, kazaniach, nagraniach na DVD i wypowiedziach w mediach społecznościowych głosi antyislamskie przesłanie, utrzymując, że stanowiący zaledwie 4% ludności Birmy muzułmanie zagrażają bezpieczeństwu kraju i że istnieje ryzyko jego wrogiego przejęcia. Porównuje ich do zwierząt i apeluje, by zostali wykluczeni społecznie, ekonomicznie i politycznie.

WIELBNY W., reż. Barbet Schroeder

NA WEEKEND to nowa, stała sekcja VOD.MDAG.PL, w której prezentujemy najciekawsze materiały zaprzyjaźnionych redakcji oraz polecamy związane z poruszanymi tematami filmy z naszego katalogu.