Dla Szerpów Himalaje są miejscem zamieszkanym przez bogów. Kiedy idą w góry z zagranicznymi gośćmi, nie tylko narażają swoje życie, lecz mierzą się też z religijnym tabu. Śmiertelnie niebezpieczna wspinaczka to jednak – paradoksalnie – dla nich jedyna szansa, by przetrwać. Dramat życia u stóp Himalajów pokazuje film dokumentalny „Ściana cieni”, z którego twórcami rozmawia Mateusz Demski.

Przeczytaj wywiad na stronie czasopisma Przekrój.

Zachęcamy również do zobaczenia filmu „Ściana cieni”, opowiadającego o wyprawie na Kumbhakarnę z perspektywy Szerpów. W zachodnim świecie góra znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań, o jakim wie współczesny alpinizm. Akcja filmu rozpoczyna się w wiosce Kambachen (4 000 metrów n.p.m.), gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie. Pewnego dnia ojciec rodziny dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało złamanie tabu i narażenie się na gniew bogów. Ale ta wyprawa to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację jego syna - Dawy.

ŚCIANA CIENI, reż. Eliza Kubarska

NA WEEKEND to nowa, stała sekcja VOD.MDAG.PL, w której prezentujemy najciekawsze materiały zaprzyjaźnionych redakcji oraz polecamy związane z opisywanymi problemami filmy z naszego katalogu.