Mona Haydar to kobieta, muzułmanka, Amerykanka o syryjskim pochodzeniu, poetka i robiąca karierę raperka, a do tego matka. Łączy bardzo wielu ludzi w nienawiści do siebie. Intersekcjonalność jej postaci przyciąga wielu przeciwników. Prawicowi Amerykanie uważają, że promuje w Stanach… prawo szariatu. Muzułmanie, że jej zainteresowanie sztuką jest haram (zakazane w prawie muzułmańskim). Pozostałych szokuje, że muzułmańskie kobiety mogą odnosić sukcesy zawodowe i w dodatku pracować, będąc w ciąży.

Więcej o tej niezwykłej postaci dowiecie się z artykułu Krytyki Politycznej.

A na VOD.MDAG.PL poznać możecie historię innej wyjątkowej artystki, łączącej muzykę z aktywizmem. SONITA to pełna energii opowieść o młodej utalentowanej raperce, której ojcem mógłby być Eminem a matką Rihanna, jednak urodziła się w Afganistanie, gdzie nadal wiele dziewczynek wydaje się za mąż przed ukończeniem 15 lat. Dokument jest poruszającym portretem dziewczyny za wszelką cenę walczącej o swoją wolność.

SONITA, reż. Rokhsareh Ghaem Maghami

NA WEEKEND to nowa, stała sekcja VOD.MDAG.PL, w której prezentujemy najciekawsze materiały zaprzyjaźnionych redakcji oraz polecamy związane z poruszanymi tematami filmy z naszego katalogu.