Blue Monday nie jest już najsmutniejszym momentem w roku. Od teraz tę rolę powinien przejąć Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, w której zużycie zasobów ekologicznych w danym roku przekracza to, co Ziemia może w tym roku zregenerować. W tym roku przypadła ona na 29 lipca. Jaką receptę na zatrzymanie zmian klimatu ma Greta Thunberg? Ogłaszamy pięć kroków, którymi kieruje się aktywistka.

Więcej przeczytasz w artykule Noizza.

Gdy w 1988 roku James Hansen, naukowiec NASA, po raz pierwszy użył sformułowania „efekt cieplarniany”, wydawało się, że nastąpi przełom i ludzkość zacznie naprawiać błędy popełnione w przeszłości. Niestety, podczas kolejnych 30 lat niewiele zrobiono – wręcz przeciwnie, emisje szkodliwych gazów tylko rosły, powodując katastrofy „naturalne”, co coraz częściej skutkowało klęskami żywiołowymi. Dlaczego tak się stało? Na to pytanie odpowiada film „Kłamcy klimatyczni”, dostępny na VOD.MDAG.PL. To opowieść o tym, jak mała grupka mężczyzn na zawsze wpłynęła na przyszłość ludzkości. I jak nadal to bezkarnie robi.

KŁAMCY KLIMATYCZNI, reż. Mads Ellesøe

NA ŻYWO to nowa, stała sekcja VOD.MDAG.PL, w której prezentujemy najciekawsze, dotyczące aktualnych wydarzeń materiały zaprzyjaźnionych redakcji oraz polecamy związane z opisywanymi problemami filmy z naszego katalogu.