Apetyt europejskich metropolii na ekonomię obwarzanka rośnie. Stolica Katalonii to kolejne po Amsterdamie miasto, które sięga po teorię Kate Raworth, by stawić czoło pandemicznej zapaści, zmianom klimatycznym i wyrównywaniu społecznych szans. Już w ubiegłym roku Ada Colau, burmistrzyni Barcelony, ogłosiła, że miasto czekają poważne zmiany. Chodzi o przebudowę centralnej dzielnicy Eixample w taki sposób, by bardziej ją zazielenić oraz oddać do użytku pieszym i rowerzystom. Ścieżki dla rowerów, roślinne pasaże, place zabaw, miniparki i wszystko, czego zapragną mieszkańcy i mieszkanki katalońskiej stolicy, ma znaleźć się w zasięgu ich rąk.

Więcej przeczytasz w tekście Krytyki Politycznej.

Jeśli interesuje Cię wizja nowoczesnego miasta, w pełni zintegrowanego z przyrodą i człowiekiem, zachęcamy również do obejrzenia filmu „Marzycielki miast". Jest to opowieść o kobietach, które kształtowały myślenie o współczesnej urbanistyce.

MARZYCIELKI MIAST, reż. Joseph Hillel

NA ŻYWO to nowa, stała sekcja VOD.MDAG.PL, w której prezentujemy najciekawsze, dotyczące aktualnych wydarzeń materiały zaprzyjaźnionych redakcji oraz polecamy związane z opisywanymi problemami filmy z naszego katalogu.