Na VOD.MDAG.PL zawitało ostatnio sporo nowych tytułów. Niektóre mogły (a nie powinny!) umknąć Waszej uwadze, dlatego przypominamy ostatnie premiery, które naprawdę warto zobaczyć. Do filmów można wykupić jednorazowy dostęp w cenie 9,50 zł lub zakupić karnet na kilka filmów!
WILGOTNE MIEJSCA, reż. David F. Wnendt
Adaptacja kultowej i skandalizującej książki Charlotte Roche pod tym samym tytułem, przetłumaczonej na 27 języków i uznanej - zaledwie po kilku tygodniach od wydania - za bestseller 2008 roku w Niemczech. „Wilgotne miejsca” przypominają kontrowersyjne obrazy jak „Trainspotting" czy „Biegnij Lola Biegnij", okrzyknięto je mianem „Amelii 2.0".
Helen (Carla Juri) nie chce pogodzić się z rozwodem rodziców i marzy o tym, żeby znów zamieszkali razem. Poszukuje miłości, ale czuje się w pełni sobą, gdy w towarzystwie przyjaciółki Coriny łamie jedno społeczne tabu za drugim. Pewnego dnia, przy goleniu miejsc intymnych, zacina się i trafia do szpitala. Prowadzący ja lekarz Notz uznaje Helen za przypadek niezwykły, a personel jest zszokowany jej ostrymi dowcipami i niekonwencjonalnym stylem bycia. Ona sama ma jednak nadzieję, że pobyt w szpitalu to szansa na pogodzenie się rodziców i nawiązanie relacji z pielęgniarzem Robinem, który interesuje się nią coraz bardziej. Czy Helen w końcu odnajdzie prawdziwą miłość?
ZBAWICIEL NA SPRZEDAŻ, reż. Antoine Vitkine
Fascynująca, przypominająca rasowy hollywoodzki thriller opowieść o tym, jak doszło do najdroższej transakcji w historii sztuki. W 2017 roku podczas aukcji w Christie’s za rekordowe 450 mln USD został sprzedany obraz zatytułowany „Salvator Mundi” („Zbawiciel świata”), przypisywany samemu Leonardo da Vinci. Ale czy to naprawdę dzieło włoskiego geniusza, czy też jedno z największych oszustw w historii sztuki? Twórcy filmu odsłaniają przed nami kulisy rynku sztuki oraz gigantyczny, globalny wpływ pojedynczego obrazu.
SOROS, reż. Jesse Dylan
Miliarder i aktywista George Soros jest jedną z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych postaci naszych czasów. Znany z tego, że w 1992 roku w wyniku spekulacji „złamał” Bank Anglii i zarobił miliard dolarów w jeden dzień, jest szykanowany przez ideologów zarówno z lewej, jak i prawej strony. Pozostaje celem ataków, ponieważ odważył się stawić czoła światowym problemom i przeznaczył swoje pieniądze na walkę o wolne wybory i niezależną prasę oraz prawa obywatelskie dla mniejszości.
Reżyser podąża za Sorosem przez cały świat i uchyla rąbka tajemnicy na temat jego osobistej historii, prywatnego bogactwa i publicznego aktywizmu. Film ukazuje Sorosa jako skomplikowanego geniusza, którego żydowskie doświadczenia z czasów Holocaustu dały początek trwającej całe życie krucjacie przeciwko autorytaryzmowi i nienawiści.
KTO ZABIŁ SEKRETARZA GEN ONZ, reż. Mads Brügger
W 1961 roku w tajemniczych okolicznościach w Rodezji Północnej (dziś Zambia) rozbił się samolot sekretarza generalnego ONZ Daga Hammarskjölda. W katastrofie nikt nie przeżył. Hammarskjöld leciał na negocjacje w sprawie zawieszenia broni pomiędzy siłami ONZ a oddziałami z separatystycznego stanu Katanga. Był równie popularny co kontrowersyjny, bo wierzył, że może zaprowadzić pokój w Afryce, oddając kontynent Afrykanom. Okoliczności katastrofy lotniczej nie były jasne. Powszechnie wiadomo, że Hammarskjöld był wówczas zwolennikiem niepodległości Konga wbrew woli europejskich firm górniczych i innych potężnych podmiotów, a katastrofa była zamachem. Kto chciał zabić Hammarskjölda i czy prawdę można dziś ujawnić?
Ponad pół wieku od tego zdarzenia znany duński dziennikarz, filmowiec i prowokator postanawia zgłębić ten temat. We współpracy z prywatnym detektywem oraz grupą zakonspirowanych współpracowników podążają krętą ścieżką wskazówek i wątków, które okazują się coraz bardziej skomplikowane. A kiedy odkrywa kluczową dla katastrofy tajemnicę, która może wstrząsnąć całym światem, okazuje się, że czasami absurd i ironia są narzędziami potrzebnymi do stawienia czoła temu, co naprawdę wydaje się złowrogie.
WIĘCEJ NIŻ MIÓD, reż. Markus Imhoof
Nominowany do Oscara reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys? Wykorzystując najnowszą technologię, umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, Imhoof z własnej perspektywy pokazuje rolę i piękno pszczół, a także fatalizm ich losu. Podróżując z kamerą po całym świecie: od Europy po USA, Australię i Chiny, filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach.
CO ZROBISZ GDY ŚWIAT STANIE W OGNIU?, reż. Roberto Minervini
W najnowszym filmie Minerviniego obserwujemy cztery trudne historie rozgrywające się w Nowym Orleanie i hrabstwie Jackson w stanie Missisipi. Judy Hill stara się za wszelką cenę utrzymać swoją rodzinę i przyjaciół na powierzchni. Z kolei dwóch młodych braci, Ronaldo i Tytus dorasta w okolicy, w której panuje przemoc, a ich ojciec jest w więzieniu. Kevin stara się utrzymać przy życiu chwalebne lokalne tradycje i dziedzictwo kulturowe swojego ludu - Indian Mardi Gras. Członkowie lokalnego oddziału Czarnych Panter próbują przeciwstawić się nowej, śmiercionośnej fali rasizmu prowadząc dochodzenie w sprawie zabójstwa przypisywanego Ku Klux Klanowi.
Ten niezwykle intymny, czarno-biały portret Afroamerykanów walczących o zachowanie niepowtarzalnej tożsamości kulturowej i znalezienie sprawiedliwości społecznej, jest poruszającym świadectwem godności, empatii i odporności ludzi żyjących na marginesie świata, który nie stoi po ich stronie.