Gdy czeska malarka Barbora Kysilkova otwierała wystawę swych prac w galerii w Oslo, wierzyła, że jej życie ulegnie zmianie. I uległo, choć nie tak, jak sobie wyobrażała. Gdy dwa obrazy zostały skradzione, nie wiedziała, co o tym sądzić. Tak się złożyło, że dostała od losu możliwość zapytania schwytanego tymczasem rabusia – mocno wytatuowanego narkomana Karla-Bertila Nordlanda – dlaczego to zrobił. Odpowiedź brzmiała: „Bo były piękne”. Kysilkova zawsze inspirowała się w swojej sztuce mrokami ludzkiej natury, postanowiła zatem złodzieja namalować. Pracując nad jego portretem, poznała tragiczną historię utalentowanego i wrażliwego chłopaka, który potknął się o jeden raz za dużo, i wpuściła go do swego życia. Rezultat: przyjaźń dwójki życiowych rozbitków, którzy odnaleźli w sobie bratnie dusze, a także fascynujący i wielowymiarowy dokument Malarka i złodziej w reżyserii Benjamina Ree. Darek Kuźma skorzystał z okazji i porozmawiał z Barborą Kysilkovą o jej udziale w filmie oraz różnych aspektach jej sztuki.

Przeczytaj wywiad z Barborą Kysilkovą na stronie Przekroju.

Zachęcamy również do obejrzenia filmu „Malarka i złodziej”, który obrazuje skomplikowaną relację artystki ze złodziejem jej dzieł.

MALARKA I ZŁODZIEJ, reż. Benjamin Ree

NA WEEKEND to nowa, stała sekcja VOD.MDAG.PL, w której prezentujemy najciekawsze materiały zaprzyjaźnionych redakcji oraz polecamy związane z poruszanymi tematami filmy z naszego katalogu.